Hastanelerde iş sağlığı ve güvenliği: Bayburt ili örneği
Occupational healt and safety in hospital: The case of Bayburt province
- Tez No: 722462
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERVET GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışanlar iş hayatları boyunca birbirinden farklı olarak birçok tehlike ile yüz yüze gelebilmektedir. Meslek hayatı boyunca bu tehlikeler olası olmakla birlikte, kişinin içinde bulunduğu iş koşulları ile fiziksel ortam ve çalışanın kendisiyle ilgili olan faktörler olarak belirlenmektedir. Çalışma hayatında karşılaşılan bu durumlarda, oluşabilecek riskleri en aza indirmek adına bu tehlikeleri ortadan kaldıracak önlemler almak birinci öncelik olmalıdır. Şayet alınmayan önlemler nedeniyle çalışanların karşılaşabilecekleri iş kazaları ve meslek hastalıkları, ilk derecede onları etkiliyor gözükse de çerçeveyi genişlettiğimizde bu durumdan gerek işverenler ve iş hayatı gerekse toplumunda olumsuz etkilendiğini söylenebilir.Her sektörün çalışanlara sunduğu fiziksel ortam farklı olmakla birlikte, çalışanların uğradıkları iş kazaları ve yakalandıkları meslek hastalıkları farklılık göstermektedir. Bu nedenle iş kazalarını ve mesleki hastalıkları içinde bulunulan sektöre ve erbabı olunan meslek grubuna göre farklı olarak değerlendirmek ve ele almak dikkat edilmesi gereken hususlardır. Çünkü her mesleğin kendine has özelliklerinin bulunmasının yanında farklılıkları da bulunmaktadır. Sağlık sektörü düşünüldüğünde, sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları meslek hastalıkları ve iş kazaları karşılaşılabilecek en tehlikelileri arasında sayılabilir. Bu anlamda sağlık çalışanların karşılaşabilecekleri meslek hastalıkları ve iş kazalarının minimum seviyeye indirilmesi onlarla birlikte toplumsal olarak büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık çalışanları için hayata geçirilen İş Sağlığı ve Güvenliği uygulamalarının sektörün her alanında tam anlamıyla ve tüm şartlarının gerektiği gibi uygulanması gerekmektedir. Bu çalışmada hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarının iş sağlığı ve iş güvenliği düzeylerinin belirlenmesi amacıyla Bayburt ili yönünden bir değerlendirme yapılmıştır. Bu kapsamda Bayburt ilinde faaliyet gösteren hastanelerde çalışan sağlık personelleri ile saha anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilerek iş sağlığı ve güvenliği alanında bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Employeesmaycomefacetofacewithmanydifferentdangersthroughouttheirworkinglives. Throughout the professional life, thesedangersarepossible, but aredetermined as factorsrelatedto the workconditions, physicalenvironment and the employeehimself. Inthesesituationsencountered in working life, takingmeasurestoeliminatethesehazardsshould be the firstpriority in orderto minimize the risksthatmayoccur. Eventhough the occupationalaccidents and occupationaldiseasesthat the employeesmayencounterdueto the measures not takenseemtoaffectthem in the firstdegree, it can be saidthatwhenweexpand the framework, bothemployers and business life and societyareadverselyaffectedbythissituation. Although the physicalenvironmentofferedto the employeesbyeachsector is different, the occupationalaccidents and occupationaldiseasesexperiencedby the employeesdiffer. For thisreason, it is importanttoconsider and treatworkaccidents and occupationaldiseasesdifferentlyaccordingto the sector and occupationalgroup.Becauseeachprofession has itsowncharacteristics as well as differences. Considering the healthsector, occupationaldiseases and occupationalaccidentsthathealthworkersareexposedto can be countedamong the mostdangerousonesthat can be encountered. Inthis sense, minimizingoccupationaldiseases and workaccidentsthathealthworkersmayencounter is of greatsocialimportancetogetherwiththem. For thisreason, the Occupational Health and Safety practicesimplemented for healthcareprofessionalsmust be fullyimplemented in allareas of the sector and allconditions as required. Inthisstudy, an evaluationwasmade in terms of Bayburt province in ordertodetermine the occupationalhealth and safetylevels of healthworkersworking in hospitals. Inthiscontext, a fieldsurveywasconductedwithhealthcareprofessionalsworking in hospitalsoperating in Bayburt. The obtaineddatawereanalyzed and somesuggestionsweremade in the field of occupationalhealth and safety.