Bazı yeni şeftali, nektarin ve kayısı çeşitlerinin soğuklama gereksinimlerinin saptanması
The chilling requirements of peach, nectarine and apricot varieties
- Tez No: 722499
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KÜDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Ç.Ü. Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Araştırma ve Uygulama Parselinde bulunan, Gardeta, Mikado, Flopria, Perfect Red, Gartairo, Patagonia, Plagold ve Garofa şeftali, nektarin ve kayısı çeşitlerinin soğuklama gereksinimleri standart ve soğuk birimi yöntemleri kullanılarak hesaplanmıştır. Ayrıca, bu şeftali, nektarin ve kayısı çeşitlerinin büyüme derece saatleri toplamı (BDST) saptanmış ve ağaçlarda fenolojik gözlemler yapılmıştır. İncelenen şeftali, nektarin ve kayısı çeşitlerinden Patagonia çeşidi 12 Ocak 2021 tarihinde dinlenmeden çıkmıştır. Bu çeşidin soğuklama gereksinimi 7.2°C'nin altında 148 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 11 SB olarak saptanmıştır. Plagold ve Gardeta çeşitleri 27 Ocak 2021 tarihinde dinlenmeden çıkmışlardır. Bu çeşitlerin soğuklama gereksinimleri 7.2°C'nin altında 148 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 11 SB olarak saptanmıştır. Garofa ve Gartairo çeşitleri 12 Şubat 2021 tarihinde dinlenmeden çıkmışlardır. Bu çeşitlerin soğuklama gereksinimleri 7.2°C'nin altında 216 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 39 SB olarak saptanmıştır. Flopria çeşidi 27 Şubat 2021 tarihinde dinlenmeden çıkmıştır. Bu çeşidin soğuklama gereksinimi 7.2°C'nin altında 322 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 81 SB olarak saptanmıştır. Mikado ve Perfect Red çeşitleri 27 Şubat 2021 tarihinde dinlenmelerini keserek 7.2°C'nin altında 324 saat ve soğuk birimi yöntemine göre 81 SB soğuklamaya gereksinim duymuşlardır. 2020-2021 döneminde Adana ilinde soğuk birimi yöntemine göre 135 birim (SB) ve standart yönteme göre 516 saat olarak soğuk birikimi olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the chilling and heat requirements of Gardeta, Mikado, Flopria, Perfect Red, Gartairo, Patagonia, Plagold and Garofa cv peach, nectarine and apricot grown at the experimental orchards of the Horticultural Department of Faculty of Agriculture, University of Çukurova were determined. Also, total Growing Degree Hours (GDH), and phenological observations were done. Patagonia peach, nectarine, apricot cultivars broke dormancy on 12th January 2021 and their chilling requirements were determined to be 148 hours 7.2°C and 11 chill units. The chilling requirements of Plagold and Gardeta cultivars broke dormancy on 27th January 2021 and their chilling requirements were found to be 148 hours below7.2°C and 11 chill units. The chilling requirements of Garofa and Gartairo cultivars broke dormancy on 12th February 2021 and their chilling requirements were found to be 216 hours below7.2°C and 39 chill units. Flopria cultivar broke dormancy on 27th February 2021 and their chilling requirements were determined to be 322 hours 7.2°C and 81 chill units. The chilling requirements of Mikado and Perfect Red cultivars broke dormancy on 12th February 2021 and their chilling requirements were found to be 224 hours below7.2°C and 81 chill units. The chilling duration on Adana area was found to be 516 hours below 7.2°C and 135 chill units.