Transforming television: New audience measurement systems
Televizyonu dönüştürmek: Yeni izleyici ölçüm sistemleri
- Tez No: 722508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLİN DAĞSALGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Televizyon ekranının toplumun birincil iletişim mecrası olarak kabul edildiği yıllardan itibaren ekranın içindekiler kadar karşısındakiler de konuşuldu. Toplumu anlamayı ve analiz etmeyi hedefleyen akademik çalışmalar ekrandaki mesajların izleyiciyi nasıl ve ne kadar etkilendiğine yoğunlaşınca, bu izleyicinin gerçekte kim olduğu da sorulmaya başlandı. Böylece anonim bir izleyici grubu ete kemiğe büründürüldü. İzleyicinin gerçekte kim olduğunu öğrenmek sosyologlar kadar iletişimcilerin de merak konusu oldu. Bu çalışmada özel televizyon (ticari) yayıncılığıyla birlikte başlayan izleyici ölçümlerinin dünü ve bugünü araştırılıp, geleceğine dair atılan adımlar ile ilgili bilgi verilecektir. İzleyiciyi tanıma merakının sosyologlardan reklam verenlere geçişinde televizyonun tüketim toplumu içerisindeki rolü ve izleyicinin 'reyting'e dönüşümü derinlemesine incelenecektir. Bu çalışmada televizyondan 'ekran'a dönüşen farklı mecraların ölçümleme yöntemleri üzerine yapılan çalışmalar incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Since the years when the television screen was accepted as the primary communication medium of society, the people in the screen as well as those in front of it were spoken. As academic studies aimed at understanding and analyzing the society focused on how and to what extent the messages on the screen affected the audience, they started to ask who this audience really was. Thus, an anonymous audience group was objectified. Finding out who the audience really is has been a matter of curiosity for communicators as well as sociologists. In this study, the past and present of the audience measurements that started with private television (commercial) broadcasting will be investigated and information will be given about the steps taken regarding the future. The role of television in the consumer society in the transition of the curiosity to know the audience from sociologists to advertisers and the transformation of the audience into 'rating' will be examined in depth. In this study, studies on measurement methods of different medium transforming from television to“screen”will be examined.