5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda Anayasayı ihlal suçu
The crime of violation of Consititution regulated under the 5237 No. Turkish Criminal Code
- Tez No: 722515
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
“Anayasayı İhlal”suçu, Türk Ceza Kanununda bir teşebbüs suçu olarak düzenlenmiş olup ceza politikası bakımından suçun teşebbüs hali, tamamlanmış suç gibi cezalandırılmaktadır. TCK m. 309 uyarınca bu suçun ortaya çıkması, T.C. Anayasasının öngördüğü düzenin ortadan kaldırılması, yerine yeni bir düzen getirilmesi veya düzenin fiilen uygulanmasının önlenmeye kalkışılması cebir ve şiddet kullanılması ve elverişli icra hareketlerinin varlığı haline bağlanmıştır. Ancak kanuni tanımda aranan bu unsurların değerlendirilmesinin, uygulamadaki yansımasında ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Söz konusu düzenlenmedeki“anayasal düzen”kavramının kapsamının çizilmesinde,“tehdidin”“cebir ve şiddet”unsurunun içeriğine dahil edilip edilmemesinde ve hazırlık hareketi-icra hareketi ayrımının elverişlilik ölçütü çerçevesinde yapılmasında uygulamada olduğu kadar doktrinde de tartışmalar devam etmektedir. Yapılan bu çalışma ile de devletin değerlerini korurken bireylerin temel hak ve özgürlüklerine halel getirmemeye çalışmak arasında ince bir çizgide kalan anayasayı ihlal suçunun geçmişteki ve günümüzdeki uygulama pratiğinin nasıl değerlendirildiği ve bu süreçte değişen veya değiştirilen ceza hukuku politikası veya anlayışının gözlemlenip gözlemlenmediği irdelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The crime of“violation of constitution”is regulated as an attempt crime in the Turkish Criminal Code and in terms of the criminal policy, the version of attempt crime is punished as if the crime is completed. The crime regulated in Art. 309 of the Criminal Code emerges if the use of force and violence and sufficient execution acts are observed. However, the practical reflections of the evaluation of these legal components may cause serious problems. The discussions regarding the scope of the term“constitutional order”, the hesitations about the inclusion of“threat”in the element of“force and violence”and the distinction between preparatory acts and executions acts within the frame of sufficiency bench mark still continue to exist in the doctrine as well. With this study, it has been aimed to examine how the past and present practices of the crime of violation of constitution, which remains on a fine line between protecting the state's values and interests and not violating the fundamental human rights and freedoms, have been evaluated and whether any changed or being changed criminal law policy is observed or not during this process.