Anayasayı ihlal suçu (Türk Ceza Kanunu Madde 309)
Crime of violating the constitution
- Tez No: 831708
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Anayasaları olan devletler, anayasala rında öngörülen düzen i, genel olarak anayasanın bizzatihi kendisi, anayasa yargısı veya ceza kanunları ile korurlar. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin anayasal düzeni, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda öngörülen düzendir. Kanun koyucu, cebir ve şiddet kullana rak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs edenleri en ağır ceza ile cezalandırmak maksadıyla, 5237 sayılı Türk Ceza Kanun u'nun 309'uncu maddesinde anayasayı ihlal suçunu düzenlemiştir. Bu çalışmanın amacı, anayasayı ihlal suçunun yapısını,“suç teorisi”kapsamında incelemek ve mümkünse gerek öğretide gerek yüksek mahkeme kararlarında gerekse uygulamada ortaya konulan problem sahaları hakkında çözümler üretmektir. Çalışmada ayrıca, anayasayı ihlal suçunun özel görünüş şekilleri, aynı zamanda bir terör suçu olması nedeniyle suçun bu kapsamdaki özellikleri, özellikle soruşturma ve kovuşturma usulleri yönden diğer suçlara nazaran farklılıkları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Müteakiben, anayasayı ihlal suçun un yaptırımı, yaptırımının infazi ve zamanaşımı konuları incelenmiştir. Ayrıca, Anayasayı ihlal suçunun aynı zamanda, 5237 numaralı Türk Ceza Kanunu'nun 311'inci maddesinde düzenlenen“Yasama organına karşı suç”ile 312'nci maddesinde düzenlenen“Hükûmete karşı suç”u da kapsadığı mütalaa edildiğinden, anayasayı ihlal suçunun her iki suç ile olan ilişkisi ortaya konulmuş ve bu konuda bir teklifte bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
States with constitutions protect the order envisaged in their constitutions, generally by the constitution itself, by constitutional jurisdiction or by criminal laws. The const itutional order of the State of the Republic of Turkey is the order envisaged in the Constitution of the Republic of Turkey. The legislator, in order to punish those who attempt to abolish the order stipulated by the Constitution of the Republic of Turkey or to replace this order or to prevent the actual implementation of this order, by using force and violence, shall be punished with the heaviest penalty in Article 309 of the Turkish Penal Code No. 5237. It regulates the crime of violating the constitution in its article. The aim of this study is to examine the structure of the crime of violating the constitution within the scope of“crime theory”and, if possible, to produce solutions about the problem areas that have been revealed both in doctrine, in hig h court decisions and in practice. In the study, it has also been tried to reveal the special appearance of the crime of violating the constitution, as well as the characteristics of the crime in this context, especially its differences compared to other c rimes in terms of investigation and prosecution procedures, since it is a terrorist crime. Subsequently, the sanction of the crime of violating the constitution, the execution of the sanction and the statute of limitations were examined. In addition, since it is considered that the crime of violating the Constitution also covers the“crime against the legislature”regulated in article 311 of the Turkish Penal Code numbered 5237 and the“crime against the government”regulated in article 312, the crime of vi olating the constitution is associated with both crimes relationship has been revealed and a proposal has been made in this regard.