Türk Ceza Kanunu'nda özel hayatın gizliliğini ihlal suçu (TCK md.134)
Violation of privacy
- Tez No: 290789
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANER YENİDÜNYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
1982 Anayasası'nın 20'nci maddesinde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 8'inci maddesinde yer alan ?özel hayatın gizliliği? hakkına yönelik fiiller; 01.06.2005 tarihinde yürürlüğe giren 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiş ve hukukumuza girmiştir. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçunun mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanununda tam bir karşılığı yoktu. Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu, 5237 sayılı TCK'nin İkinci Kitabının İkinci Kısmının Dokuzuncu Bölümünde ?Özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar? başlığı altında, 134'üncü maddede düzenlenmiştir.Çalışmamızda özel hayatın gizliliğini ihlal suçu üç bölüm halinde ele alınmıştır. Birinci bölümde; özel hayat ve özel hayatın gizliliği kavramı, bu kavramın tarihi gelişimi, özel hayatın gizliliğinin uluslar arası hukuk, mukayeseli hukuk ve Türk hukukundaki durumu ve nelerin özel hayatın kapsamında olduğu gibi konuya ilişkin genel açıklamalar yapılmaya çalışılmıştır.İkinci bölümde ise; 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 134'üncü maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde düzenlenmiş olan ?özel hayatın gizliliğini ihlal? suçu ayrıntılı şekilde tahlil edilmiştir. Burada suçun unsurları ve yine 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda düzenlenen benzer suçlardan farkları, suçun özel görünüş şekilleri, nitelikli halleri, soruşturma ve kovuşturma usulü, görevli ve yetkili mahkeme ile yaptırım ve dava zamanaşımı konuları incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise; TCK'nin 134'üncü maddesinin ikinci fıkrasında ayrı bir suç olarak düzenlenmiş bulunan ?kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya seslerin ifşa edilmesi? suçu incelenmiştir. Bu suçu incelerken de yine suçun unsurları, özel görünüş şekilleri, nitelikli halleri, soruşturma ve kovuşturma usulü, görevli ve yetkili mahkeme ile yaptırım ve dava zamanaşımı konularına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Actions aimed to the ?Right of privacy? mentioned in 20th article of Constitution Act,1982 and in 8th article of European convention on human rights, are regarded as crime and became judicial subject in Turkish Penal Code numbered 5237, dated 01.06.2005. Violation of privacy crime was not met clearly in abolished Turkish Penal Code numbered 765. Violation of privacy regulated in 134th article entitled ?crimes against right of privacy? of 9th title of 2nd section of 2nd book of Turkish Penal Code numbered 5237.In this study, violation of privacy was evaluated in three parts. In the first part, it is tried to be explained the concept of private life and privacy , historical development of this concept, the situation of privacy in international law, comparative law and in Turkish law, what privacy comprise etc.In the second part, crime of violation of privacy which regulated in first clause of first subsection of 134th article of Turkish Penal Code numbered 5237, is analyzed in detail. It is evaluated elements of crime, its differences from similar crimes regulated in Turkish Penal Code numbered 5237, specific view forms, major cases, investigation and prosecution procedure of the crime, sanctions of authorized court, and limitation of action.In the third part, it is evaluated the crime of reveal of images and sounds related privacy which regulated as a different crime in 134th article of Turkish Penal Code. And it is also evaluated elements of crime, specific view forms major cases, investigation and prosecution procedure of the crime, sanctions of authorized court, and limitation of action.