Romantik ilişki kalitesinin ve cinsel doyumun bağlanma stillerine göre incelenmesi
Evaluating the quality of romantic relationships and sexual satisfaction according to the attachment theory
- Tez No: 722528
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK ANUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bireyin yaşamın erken döneminde ebeveynleriyle kurduğu bağlanma stilinin ilerleyen zamanlardaki kişilerarası ilişkilerini ve yaşamının birçok alanını etkilediği, güvensiz bağlanan (kaçınan ve kaygılı-kararsız) bireylerin güvenli bağlanan bireylere kıyasla kişilerarası ilişkilerinde daha fazla problem yaşadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, geçmiş araştırmalar güvensiz bağlanan bireylerin olumsuz deneyimlerinin daha fazla olduğunu ve bunun sonucunda daha fazla cinsel işlev bozukluğu yaşadıklarını (Uluyol, 2019) ve romantik ilişki doyumlarının daha düşük olduğunu (Simpson, 1990) göstermiştir. Bu doğrultuda güncel araştırma, bireylerin romantik ilişki kalitelerinin ve cinsel doyumlarının sahip oldukları bağlanma stiline göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma 18 yaş ve üzerindeki halihazırda romantik ilişkisi olan ve İstanbul'da ikamet eden 300 katılımcı ile yürütülecektir. Katılımcılara Google Forms aracılığıyla internet üzerinden ulaşılacak, araştırma değişkenlerinin ölçülmesinde Kişisel Bilgi Formu, Üç Boyutlu Bağlanma Stili Ölçeği (ÜBBSO), Algılanan Romantik İlişki Kalitesi Ölçeği (ARİKÖ) ve Golombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği (GRCDÖ) kullanılacaktır. Veriler toplanmaya başlanmadan önce her katılımcıdan Bilgilendirilmiş Onam Formu aracılığıyla araştırmaya gönüllü olarak katıldığına yönelik onay alınacak ve katılımcılar araştırmanın amacı, verilerin hiçbir koşulda kişisel bilgilerle eşleşmeyeceği, yalnızca araştırmacılar tarafından erişilebilir olacağı ve bilimsel amaçlar doğrultusunda kullanılacağına yönelik bilgilendirilecektir. Verilerin normal dağılımı sağlandığı koşulda parametrik istatistiksel yöntemler, aksi takdirde verilerin analizi için parametrik olmayan istatistiksel yöntemler kullanılacaktır. Değişkenler arasındaki ilişkinin yönünü ve gücünü belirlemek amacıyla Pearson's Korelasyon Analizi, romantik ilişki kalitesi ve cinsel yaşam doyumunun bağlanma stillerine göre karşılaştırılmasında ise Çoklu Varyans Analizi (MANOVA) yöntemi ve son olarak araştırma değişkenlerinin katılımcıların sosyodemografik özelliklerine göre incelenmesinde Bağımsız Örneklemler t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılacaktır. Araştırma bulguları ilgili literatür ışığında tartışılacak, bulguların klinik alandaki uygulamalara sağlayabileceği katkılar belirlenecek ve gelecek araştırmalar için birtakım önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
It is known that the attachment style that individuals establish with their parents in the early stages of life affects their romantic relationships and sexual life in adulthood. In the literature, the number of studies examining general attachment style together with perceived romantic relationship quality and sexual satisfaction is quite limited. In this direction, the current research aimed to determine whether individuals' perceived romantic relationship quality and sexual satisfaction differ according to their attachment style. The study included 293 volunteer participants aged 18-88, who were already in a romantic relationship and defined their sexual identity as heterosexual. Participants were reached online via Google Forms. Before the data were collected, consent was obtained from each participant to voluntarily participate in the study through the Informed Consent Form. Personal Information Form, Three-Dimensional Attachment Style Scale, Perceived Romantic Relationship Quality Scale, and Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale were used to measure the variables of interest in the study. In the analysis of the research data, Independent Groups t-test and ANOVA methods were used in order to compare the variables according to the sociodemographic characteristics of the participants. Pearson Correlation Analysis and regression analyzes were applied to examine the relationship between the research variables. The research findings showed that there is a positive relationship between sexual satisfaction and perceived romantic relationship quality, and the perceived romantic relationship quality of securely attached individuals is higher than insecurely attached individuals. Perceived romantic relationship quality was found to be the only significant predictor of women's sexual satisfaction, and perceived romantic relationship quality, secure attachment, and avoidant attachment as significant predictors of men's sexual satisfaction. The results of the study showed that while the sexual satisfaction of women did not differ according to their attachment styles, the sexual satisfaction of securely attached men was higher than that of non-securely attached men. The findings were discussed within the framework of the relevant literature and some suggestions were presented.