Struggling for individuality: The İstanbul YWCA
Birey olma mücadelesi: İstanbul YWCA
- Tez No: 722529
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KENNETH WEISBRODE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma İstanbul'da 1913-1930 yılları arasında, aile, sosyal ve eğitim yapısının kadınların bağımsız karar vermesini engellediğini gözlemleyen YWCA'in esasen Amerikalı kadrosunun iş ve sağlık pratikleri üzerinden kadınları birey olmaya teşvik ettiğini savunmaktadır. YWCA, kadınların annelik ve evlilik rolleri üzerinden tanımlanan rollerindense özerk bir profesyonel kimliği teşvik ederek, kadının konumu hususunda birey olmayı vurgulayan bir söyleme katkıda bulundu. Kadınların önce bireysel ihtiyaçlarını vurgulayarak, kadınları kendi ayakları üzerinde durmaya, kendi profesyonel hedeflerini formüle edip peşinden koşmaya ve kendilerine bakmaya teşvik etmişlerdir. Milliyetçilik ve annelikle ilişkilendirmeden, kadının kendisi için profesyonel meslek ve sağlıklı bedene sahip olmayı teşvik eden YWCA'in Amerikalı kadrosu, geç Osmanlı dönemi ve Erken Cumhuriyet Dönemi ideolojileriyle bu açıdan zıtlık oluşturmuş, toplumsal roller ve patriarşik kodlara da meydan okumuştur. Evlilik ve annelik yerine kariyere önem vermeleri feminist aktivizmine de katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This study argues that the YWCA's mainly American staff, observing that familial, social and educational structure prevented women from independent decision-making in Istanbul, promoted individuality by their labor and health practices between 1913-1930. The YWCA contributed to a discourse on the role of women that accentuated their individuality by promoting an autonomous professional identity instead of women's maternal and marital roles. Putting emphasis on their individual's needs first, they encouraged women to stand on their own, and to formulate and pursue their own professional goals as well as take care of themselves. The YWCA's American staff promoted both having a profession and a healthy body as aims in and of themselves without links to nationalism, or motherhood, thus forming a contrast with the late Ottoman State's and Early Republican state's ideologies while simultaneously challenging the gender roles and patriarchal codes. Their prioritizing having a career over marriage and motherhood contributed to feminist activism.