Immanuel Kant'a göre radikal kötülük bağlamında erdemli toplumun imkânı meselesi
According to Immanuel Kant, the issue of the opportunity of a virtuous society in the context of radical evil
  1. Tez No: 722547
  2. Yazar: BESİL TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışma, Kantçı bir bakış açısına göre erdem toplumunun imkânını, ahlak, hukuk, din, radikal kötülük ve bu ana meselelerin ihata ettiği diğer alt kavramlar çerçevesinde tartışmıştır. Fakat bunu yapmak için gerekli olan ahlak kavramının tanımı, özgürlüğün mahiyeti ve bu mahiyet bağlamında, Tanrı ve ruhun ölümsüzlüğünün ne ifade ettiğine dair Kantçı projenin temel argümanlarını da ele almıştır. Ayrıca bir toplumun oluşma sürecini ifade eden sözleşme, mülkiyet, sensus communis (müşterek his) ve devlet gibi mefhumları da irdelemiştir. Tüm bunları yaparken bahsi geçen kavramlar arasındaki bağlamı tesis etmek için yargı gücü ve alt başlıkları da (güzel, yüce, ereksel doğa, tarihsel ilerleme) konumuzun çerçevesini aşmayacak şekilde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has discussed the possibility of virtue society from a Kantian point of view within the framework of morality, law, religion, radical evil, and other sub-concepts that these main issues encompass. However, the definition of the moral concept necessary to do this, the nature of freedom, and in the context of this nature, the basic arguments of the Kantian project about what God and the immortality of the soul mean. He also examined the concepts such as contract, property, sensus communis (common sense) and state, which express the formation process of a society. While doing all this, the power of judgment and its sub-titles (beautiful, sublime, purposeful nature, historical progress) have been handled in a way that does not go beyond the scope of our subject in order to establish the context between the mentioned concepts.