Bağımlılık yaklaşımı açısından azgelişmişlik olgusu
  1. Tez No: 7722
  2. Yazar: NİLAY ERİŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
IV ÖZET Azgelişmişliği konu edinen bu çalışma, sorunu 'bağımlılık yaklaşımı' açısından ele almıştır. Bu yaklaşımı temsil ettikleri genel olarak kabul edilmekte olan dört araştırmacının, Andre Gunder Frank, Immanuel Wallerstein, Arghiri Emmanuel ve Samir Amin'in, konuya ilişkin görüşleri incelenmiştir. Anılan araştırmacıların seçilmesinin temel nedeni, ortak bir temeli paylaşıyor olmalarıdır. Bu temel, azgelişmişliğin ve gelişmişliğin birbirinden koparılamayan ve kapitalizmin yarattığı iki süreç olduğu savıdır. Bu yaklaşımda, azgelişmişlik ve gelişmişlik, zaman içerisinde birbirini izleyen iki aşama değil, eşzamanlı olarak bulunan ve varlığım bir diğerinin varlığı ile tanımlayan, nitel farklılık gösteren birer süreçtir. Ancak, ortak öncüllere rağmen, araştırmacılar gelişmenin azgelişmeyi nasıl yarattığı noktasında farklılaşmaktadırlar. Bu farklılıklar, tezin bölümlerinin saptanmasında temel alınmıştır. Buna göre, çalışmanın birinci bölümünde, kapitalist üretim ilişkilerinin merkez ve periferi arasında gösterdiği gelişme farklılıklarının azgelişmişliğe hangi mekanizmalarla yol açtığı; ikinci bölümde, özellikle Frank ve Wallerstein tarafından geliştirilen artık aktarım mekanizması; son olarak da eşitsiz mübadele yaklaşımı incelenmiştir. Ortaya çıkan temel nokta, özellikle Frank, Wallerstein ve Emmanuel'in kapitalizmin azgelişmişlik olgusunu yaratma mekanizmalarını açıklarken, mübadele ilişkileri içerisinde kalıyor olmalarının önemli sorunlara yol açtığıdır. Amin'in büyük ölçüde bunun dışında tutulabilir olduğu görülmüştür. Azgelişmişlik olgusunu mübadele ilişkileri ile açıklamanın kimi yetersizlikleri, sorunun bir başka açıdan, üretim ilişkileri açısından ele alınmasının gerekliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This work, dealing with underdevelopment, handles the problem from the 'dependency approach' point of view. The ideas of four researchers, Andre Gunder Frank, Immanuel Wallersteln, Arghirl Emmanuel and Samlr Amin, all recognized to be representatives of the said approach, have been criticized. The principle criterium used in determining these researchers is that they all share the same basis. This basis is the claim that underdevelopment and development are two processes which can not be handled seperately and are created by the worldwide development of capitalism. In this approach, underdevelopment and development are taken to be -rather than being successive 'stages' of development- two qualitively different concurrent processes, each owing its existence to the existence of the other. However, in spite of common premises, the researches support different positions in discussing to the question of how development caused underdevelopment. These differences are used in chapterlzing this work. Accordingly, the problem of determining the mechanisms through which the differences in the extent of development of capitalist relations of production in the center and in the periphery caused the fact of underdevelopment to be generated, the surplus drain mechanism developed by Frank and Wallersteln, and the unequal exchange approach have been covered In the first, second and the third charpters, respectively. The main point detected has been the fact that, in explaining the mechanisms capitalism generated underdevelopment by, Frank, Wallersteln and Emmanuel confine themselves with the limits of exchange relations. Amin, most probably could be excluded from this generalization. The deficiencies that attempts to explain underdevelopment Invi terms of exchange relations bear, manifest the need to Investigate the problem with another point of view, namely that of relations of production.