Yetişkinlerde partner odaklı obsesyon ile aleksitimi ve narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between partner-oriented obsession and alexithymia and narcissism in adults
- Tez No: 722553
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA DUYGU KAYA YERTUTANOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir romantik ilişki içerisinde olan kişilerin partner odaklı obsesif kompulsif belirti düzeyleri ile aleksitimik ve narsisistik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde yaşamakta olan, 18-35 yaş aralığında, psikiyatrik tanı almamış ve romantik ilişkisi olan kişiler oluşturmaktadır. Araştırma kesitsel olup katılımcılara Toronto Aleksitimi Ölçeği, Partnere İlişkin Obsesif Kompulsif Belirti Ölçeği, Beş Faktör Narsisizm Ölçeği ve sosyodemografik veri formu verilmiştir. Veriler tanımlayıcı analizler ve t-testi, Mann-Whitney U testi, tek yönlü ANOVA, Pearson's korelasyonu kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between partner-oriented obsessive-compulsive symptoms and alexithymic and narcissistic characteristics of people who are in a romantic relationship. The research sample consists of 139 people between the ages of 18-35, living in the province of Istanbul, without a psychiatric diagnosis and having a romantic relationship. Toronto Alexithymia Scale, the Partner Obsessive Compulsive Symptom Scale, the Five Factor Narcissism Scale, and the sociodemographic data form were given to the participants. The research was designed as cross-sectional. Data were analyzed using descriptive analyzes and t-test, Mann-Whitney U test, one-way ANOVA, Pearson's correlation. The findings were considered statistically significant when the p value was below 0.05. According to the findings; alexithymia, narcissism and partner-focused obsessive-compulsive symptom levels of male participants were significantly higher than female participants (