Karnavalesk bağlamında Türkiye'de elektronik müzik festivalleri
Electronic music festivals in Turkey in the context of carnivalesk
  1. Tez No: 722639
  2. Yazar: KÜBRA KIYMET ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Underground (yeraltı) bir kültürden gelen elektronik dans müziğinin (EDM) gelişimini incelendiğimizde son yıllarda düzenlenen festivaller sayesinde ana akım bir hale geldiğini söyleyebiliriz. Elektronik dans müziği, Türkiye'de geç tanınmasına rağmen başarılı Disk Jokey'ler ve prodüktörler ile zaman içerisinde aktif bir izler-kitle oluşturmayı başarmıştır. 1990'larda radyolar aracılığıyla ülkemize girerek, son on yılda sayısı artan partiler ve festivaller ile büyüyerek gelişmiştir. Bu çalışmada elektronik dans müziği festivallerinde gerçekleştirdiğim alan çalışması sırasında izler-kitlenin ifade biçimleri, izler-kitle ile DJ ilişkisi, izler-kitlenin deneyimleri ve DJ'lik olgusuna yönelik elde edilen veriler karnavalesk kavramı çerçevesinde açıklanmaya çalışılacaktır. Karnavallar, antik çağdan itibaren günümüze kadar geldiği süreçte basit eğlence kutlamaları olmanın dışına çıkarak daha genel kolektif bir durumu simgelemektedir. Bahtin'in Rebelais ve Dünyası eserinde incelediği Ortaçağ karnaval anlayışı günümüz EDM festivalleri ile pek çok açıdan benzer özellikleri taşımaktadır. Bu festivaller sosyal yaşamdan kaçışın sağlandığı bir performans alanı ve karşı kültür olarak modern dönem öncesi karnavallar gibi değerlendirilebilir. Karnavalesk davranışın -grotesk beden, gülme, özgürlük- görünürlük kazandığı durumlarla birlikte bazı farklılıklar çalışmada detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Sonuç olarak Ortaçağ geleneği olan karnavalların izleri günümüzdeki EDM festivallerinde de biçimsel olarak görülmektedir. Diğer şenlik türlerinin aksine bu festivaller siyasal ve ekonomik etkilere rağmen bir karşı kültür ve tepetaklak dünya halini korumaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
When we examine the development of electronic dance music which is considered underground, we can say that it has become mainstream thanks to the festivals organized in recent years. Despite its late recognition in Turkey, EDM has managed to create an active audience with successful DJs and producers over time. It entered our country through radios in the 90s and has grown and developed with the increasing number of parties and festivals in the last ten years. In this study, the expression forms of the audience, their relationship with the DJ and their experiences in EDM festivals will be explained through the concept of carnivalesque. Carnivals, from the ancient times to the present day, go beyond being simple celebrations and symbolize a more general collective situation. As Bahtin mentioned in“Rabelais and His World”, medieval carnivals has many aspects similar to today's EDM festivals. These festivals can be considered as pre-modern carnivals, and a performance space which make it possible to escape from ordinary life. The carnivalesque behaviour -grotesque body, laughter, and freedom- has been examined in this study. Finally, the traces of the medieval tradition of carnivals are also seen formally in today's EDM festivals. Contrary to other types of festivals, these festivals continue to maintain a counterculture and an upside-down world state despite the political and economic effects.