Being a tourist in the geographies of power: cross-dressing performance in Turkish cinema iktidar coğrafyalarında turist olmak
- Tez No: 780379
- Danışmanlar: PROF. DR. YVONNE TASKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of East Anglia
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Film ve Televizyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
.Bu tez, kılık değiştirme filmlerinin ayrıntılı bir incelemesini bir araya getiren ilk bilimsel çalışmadır. Türk sinemasında askeri darbelerle bağlantılı olarak kılık değiştirmeye yeni bir bakış açısı sunuyor. Türk sinemasının filmlerini içinde bulundukları sosyal ve kültürel bağlama yerleştirerek yapılmış. Filmlerdeki kılık değiştiren karakterlerin vaat ettiği ve fırsatlar sunduğu, Karşılıklı giyinmenin toplumsal cinsiyet performansının etkileri olarak adlandırdığım, stratejiler olarak okunabilecek olan askeri darbelerle bağlantılı ulusal ve kişisel travmaları ele almak. Bunu kurmak için askeri darbeler ve kılık değiştirme filmleri arasındaki ilişki, ontolojik güvenlik kavramı, Anthony Giddens tarafından geliştirilen, askeri bir darbenin varlık düzeyindeki ontolojik güvenliği bozduğunu öne sürerek kullanılmaktadır. rutinlerin devamlılığını, tutarlılığını ve istikrarını bozarak devletin seviyesini düşürür. Paralel, Filmlerde çapraz giyinme cinsiyet performansı, bireysel düzeyde ontolojik güvenliği bozar. karakterler üzerindeki etkileri. Birincil etki, çapraz giyinme performansının hareketlilik sağlamasıdır. sadece cinsiyet ikilisi arasında değil, her türlü iktidar ilişkisi haritasında da icracıdır. Cinsiyetin anlaşılmazlığı sayesinde, çapraz giyinen karakterler diğer kimlik biçimlerini dönüştürebilir - sınıf, etnisite, din ve iktidar kurumları - zaman, mekan ve dil. Gerçekten de, filmlerdeki çapraz giyinen karakterler, her şeyi anlamamızı zorlaştıran şekillerde işlev görür. sınıflandırmalar. Kılık değiştirme karakterinin bu hareketliliğini tartışmak için Deleuzecü olma kavramı. İkincisi, kılık değiştirme performansı görünür olmayı içerir ama tanınabilir, böylece karakterlerin gözetimden kaçmasına izin verir. Bu etkiyi şu şekilde tartışırım: Bakhtin'in grotesk kavramı. Üçüncüsü, karşı cinsin kıyafetlerini giyme cinsiyet performansı deneyimlemeyi içerir. karnavalesk kavramıyla açıklanan, öteki olmadan ötekilik. O benim Bu tezdeki çekişme, kadın kıyafeti giymenin bu üç etkisinin, ontolojik güvenlik, zaman ve mekan, dil ve kimlik ve bu kırılmalarda kadın giyim karakter sadece ulusal travmaların yol açtığı krizleri aşmanın yolunu bulmakla kalmaz, aynı zamanda bu kurumlara gömülü söylemleri görünür kılar. Bağlantılar kurarak Türkiye ve sineması bağlamında askeri darbeler ve kılık değiştirme filmleri arasındaki Tez, bu filmlerin anlatıları etrafında yakın metin analizi ve söylem analizi kullanır.
Özet (Çeviri)
this thesis is the first scholarly work to bring together a detailed examination of cross-dressing films in Turkish cinema in conjunction with military coups, offering a new perspective on cross-dressing films of Turkish cinema by placing them within the social and cultural context in which they were made. It is suggested that cross-dressing characters in films promise and provide opportunities, which I call the effects of cross-dressing gender performance, which can be read as strategies for handling the national and personal traumas associated with military coups. In order to establish this relationship between military coups and cross-dressing films, the concept of ontological security, as developed by Anthony Giddens, is used, arguing that a military coup disrupts ontological security at the level of the state by destroying the continuity, coherence and stability of routines. In parallel, cross-dressing gender performance in films disrupts ontological security at an individual level by its effects on the characters. The primary effect is that cross-dressing performance provides mobility to its performer not only between the gender binary but also on the map of all kinds of power relations. By means of gender unintelligibility, cross-dressing characters can transform other forms of identity – class, ethnicity, religion, and the institutions of power – time, space and language. Indeed, crossdressing characters in films function in ways which complicate our understanding of all categorisations. In order to discuss this mobility of the cross-dressing character, I use the Deleuzian concept of becoming. Second, cross-dressing performance involves being visible but not recognisable, thereby allowing characters to escape surveillance. I discuss this effect through Bakhtin's concept of the grotesque. Third, cross-dressing gender performance involves experiencing otherness without being other, which is explained by the concept of the carnivalesque. It is my contention in this thesis that these three effects of cross-dressing fracture the elements of ontological security, time and space, language, and identity, and in these fractures the cross-dressing character not only finds a way to overcome the crises which are caused by national traumas, but also makes visible the discourses which are embedded in these institutions. By making connections between military coups and cross-dressing films within the context of Turkey and its cinema, the thesis employs close textual analysis and discourse analysis around the narratives of these films.