Bong Joon-ho sinemasında farklı sınıfların mekan ve atmosfer yaratımları açılarından temsilleri: Snowpiercer ve Parasite film örnekleri
Different classes in Bong Joon-ho cinema in terms of space and atmosphere creations representations: Examples from Snowpiercer and Parasite films
  1. Tez No: 722645
  2. Yazar: MUSTAFA ATA YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT TIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışması özellikle son yıllarda insanı birey olarak ve yaşadığı toplumun bir parçası olarak, farklı noktalara temas ederek ve bunun için sadece insanın sahip olduğu ruhsal ve psikolojik koşulları değil alışılmışın dışında insanın fiziksel çevresini de işin içine katmaya çalışan Güney Kore'li yönetmen Bong Joon-ho ve onun sinemasının özellikle dert edindiği küreselleşmenin getirdiği kapitalizme dayanan sınıf ve sınıflar arası uçurumun giderek artma kaygısını, mekanları kullanarak eleştirel bir yaklaşım ile göstermesi üzerine yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the cinema of South Korean director Bong Joon-ho, who focuses on the concept of human, both as an individual and a part of society, as well as the physical environment that they live in and its representation. It also adopts a critical lens on Bong Joon-ho's emphasis on the representations of class clashes that is born out of capitalism as a consequence of globalisation.