Kore sinemasında görsel ve anlamsal kodlar: Göstergebilimsel bir analiz
Visual and semantic codes in Korean cinema: A semiotic analysis
  1. Tez No: 956194
  2. Yazar: ZEYNEP SUDE KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sanat Tarihi, Radio and Television, Art History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, sinema sanatında anlam üretim süreçlerini simgeler ve göstergeler aracılığıyla inceleyerek, film çözümlemesine göstergebilimsel bir bakış açısı kazandırmayı hedeflemektedir. Araştırmanın kuramsal çerçevesi, Ferdinand de Saussure'ün gösterge kuramı, Charles S. Peirce'in üçlü gösterge sistemi ve Roland Barthes'ın mit ve anlam katmanları üzerine geliştirdiği düşünceler temelinde oluşturulmuştur. Nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılarak, Güney Kore sinemasına ait üç seçkin film –Bong Joon-ho'ya ait Parasite (2019), Lee Chang-dong'un Burning (2018) ve Park Chan-wook'un Oldboy (2003) – sahne sahne incelenmiş, her filmde yer alan simgesel öğeler bağlamsal bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Çalışmada, filmlerdeki görsel kodlar, mekânlar, nesneler ve karakter eylemleri gibi ögeler analiz edilerek, yalnızca estetik yapılar değil, aynı zamanda kültürel ve toplumsal göstergeler olarak ele alınmıştır. Araştırma sonucunda, söz konusu filmlerin simgesel anlatım biçimleri aracılığıyla sınıf çatışması, kimlik, hafıza, intikam ve yabancılaşma gibi temaları derinlikli biçimde işlediği görülmüştür. Filmler, yalnızca yüzeyde görünen olay örgüleriyle değil; alt metinlerinde barındırdıkları simgeler yoluyla da çok katmanlı anlatılar kurmaktadır. Göstergebilimsel analiz yöntemiyle yapılan bu çözümleme, sinema sanatının yalnızca izlenen bir anlatı aracı değil; aynı zamanda çözümlenebilen, anlamı çok boyutlu bir biçimde inşa eden ve kültürel kodları açığa çıkaran bir ifade biçimi olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a semiotic perspective to film analysis by examining meaning-making processes in cinema through symbols and signs. The theoretical framework is grounded in Ferdinand de Saussure's theory of signs, Charles S. Peirce's triadic sign system, and Roland Barthes's ideas on myth and layers of meaning. Utilizing qualitative research methods, specifically the document analysis technique, three prominent films from South Korean cinema—Parasite (2019) by Bong Joon-ho, Burning (2018) by Lee Chang-dong, and Oldboy (2003) by Park Chan-wook—were analyzed scene by scene. The study interprets symbolic elements such as visual codes, settings, objects, and character actions not merely as aesthetic choices, but as culturally and socially meaningful signifiers. The findings demonstrate that these films employ symbolic narratives to explore complex themes such as class conflict, identity, memory, revenge, and alienation. Rather than relying solely on surface-level plot developments, the films construct multilayered narratives through embedded symbolic structures. This semiotic analysis reveals that cinema functions not only as a medium of storytelling but also as a powerful expressive form capable of conveying intricate cultural meanings and inviting deeper interpretative engagement.