Hemiparetik ve diparetik serebral palsili çocuklarda somatoduyusal algı ve propriosepsiyonun üst ekstremite fonksiyonel becerilerine etkisi
The effect of somatosensory perception and proprioception on upper extremity functional skills in children with hemiparetic and diparetic cerebral palsy
- Tez No: 722647
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DEMİRGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sanko Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Çalışmamızın amacı hemiparetik ve diparetik Serebral Palsi (SP)'li çocuklarda somatoduyusal algı ve propriosepsiyonun üst ekstremite fonksiyonel becerilerine etkilerini belirlemektir. Çalışmaya yaş ortalamaları 10,71± 4,09 olan, GMFCS 1-2 ve 3 ile MACS 1-2-3 düzeyindeki 15 hemiparetik SP'li çocuk, 15 diparetik SP'li çocuk ve 15 sağlıklı çocuk (24 erkek/21 kız) dahil edildi. Tüm çocukların demografik bilgileri kaydedildi. Değerlendirmeler dominant ve nondominant üst ekstremitede yapıldı. Somatoduyusal algı SIPT'in alt parametreleri olan kinestezi, dokunma uyarısının lokalizasyonu, çift dokunma uyarısı lokalizasyonu, parmak tanıma ve sağ-sol ayırımı testleriyle değerlendirildi. Propriosepsiyon değerlendirmesi için omuz, dirsek, el-el bileğine gonyometrik ölçümü yapıldı. Üst ekstremite fonksiyonel becelerileri Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effects of somatosensory perception and proprioception on upper extremity functional skills in children with hemiparetic and diparetic Cerebral Palsy (CP). 15 children with hemiparetic CP, 15 children with diparetic CP and 15 healthy control groups (24 boys/21 girls) with a mean age of 10.71± 4.09 years, GMFCS 1-2-3 and MACS 1-2-3 levels were included in the study was included. Demographic information of all children was recorded. Evaluation tests were performed in the dominant and nondominant upper extremities. Somatosensory perception was evaluated with the sub-parameters of SIPT that kinesthesia, tactile stimulus localization, double-touch stimulus localization, finger recognition, and right-left discrimination tests. For proprioception evaluation, measurements were made with a goniometer on the shoulder, elbow, and hand-wrist. Upper extremity functional skills were evaluated using the Jebsen Taylor Hand Function Test (JTEFT).