Occupational physicians' and occupational health and safety specialists' psychosocial risks: A mixed-methods research with Copenhagen Psychosocial Questionnaire
İşyeri hekimleri ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının psikososyal riskleri: Kopenhag Psikososyal Risk Değerlendirme Ölçeği ile karma yöntem araştırması
- Tez No: 722648
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İDİL IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Örgüt Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Örgütsel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
İşyerlerinde neredeyse her alanda, çalışanlar psikososyal risklere maruz kalmaktadırlar İşyeri hekimleri ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanları da işyerlerindeki sağlıktan sorumlu kişiler olarak psikososyal risklerle mücadelede de başı çekmektedirler. Çalışmamız işyeri hekimlerinin ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının maruz kaldığı psikososyal risklerin ölçülmesi ve dolayısıyla psikososyal risklerle mücadele eden kişilerin maruz kaldığı psikososyal risklerin belirlenmesidir. Çalışmamız kapsamında psikososyal risklerin ölçülmesi amacıyla Kopenhag Psikososyal Risk Ölçeği(KOPSOR), WHO-5 İyilik Durumu İndeksi ve İş Güvenliği Uzmanlarının Sorunları Ölçeği iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarına ve işyeri hekimlerine uygulanmıştır. Çalışmamız karma metot kullanarak oluşturulmuştur. Bu sayede hem güvenilir ölçeklerle iş sağlığı ve güvenliği uzmanları ve işyeri hekimlerinin maruz kaldığı psikososyal riskler ölçülmüş hem de birinci kaynaktan, maruz kaldıkları psikososyal riskler kendi tecrübeleri aracılığıyla ortaya çıkarılmıştır. Bu bağlamda 6 işyeri hekimiyle psikososyal riskler üzerine mülakat gerçekleştirilmiş ve nitel analiz yapılarak sonuçlar ortaya konmuştur. Psikososyal risklerin hangi alt boyutlarına ne derecede maruz kaldıkları ölçülerek hangi sorunlardan mustarip oldukları ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu sayede psikososyal risklerle ilgili bilimsel literatüre katkıda bulunmak ve iş sağlığı ve güvenliği konusunda çözüm arayan araştırmacılara yardımcı olacak bir çalışma hazırlamak hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Employees are exposed to psychosocial risks in almost every field in the workplace. Occupational physicians and Occupational Health and safety specialists, as the people responsible for health in the workplaces, are also the frontiers in the fight against psychosocial risks. Our study is to measure the psychosocial risks that occupational physicians and Occupational Health and safety specialists are exposed to and therefore to determine the psychosocial risks that people who struggle with psychosocial risks are exposed to. To measure psychosocial risks within the scope of our study, the Copenhagen Psychosocial Risk Scale (COPSOQ), WHO-5 Well-Being Index, and Challenges Of Occupational Safety Specialist Scale were applied to Occupational Health and safety specialists and occupational physicians. Our study was created using a mixed-method. In this way, both the psychosocial risks that Occupational Health and safety specialists and occupational physicians are exposed to were measured with reliable scales. Furthermore, the psychosocial risks they are exposed to from the first source were revealed through their own experiences. In this context, interviews were conducted with six occupational physicians on psychosocial risks, and the results were revealed by qualitative analysis. By measuring the sub-dimensions of psychosocial risks and the extent to which they are exposed, it has been tried to reveal what problems they suffer. In this way, it aims to contribute to the scientific literature on psychosocial risks and prepare a study that will help researchers look for occupational health and safety solutions.