Sosyal belediyecilik ve hayat boyu öğrenme: Gaziosmanpaşa Belediyesi örneği
Social municipality and life long learning: The case of Gaziosmanpaşa Municipality
- Tez No: 722660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEM OĞULTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde yerel yönetimlerin görev tanım kapsamına, sosyal belediyecilik ile yeni bir alan daha eklenmiştir. Bu çerçevede yerel yönetimlerin yıldızı parlamakta ve belediyeler merkezi yönetimin ağır aksak giden uygulamalarını daha hızlı ve ekonomik bir şekilde yürütmektedir. Hayat boyu öğrenme kavramı ise nitelikli insan, kalifiye meslek elemanı veya profesyonel işgücü yetiştirme bakımından büyük önem arz etmekte ve popülaritesi her geçen gün artmaktadır. Gelişmiş ülkelerde giderek önemi artan bu her iki kavram uygulamada birbirleri ile oldukça uyumludur. Yerel yönetimlerin hayat boyu öğrenme kapsamındaki çalışmaları mahalli istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda yapılırsa amacına ulaşacaktır. Böylece ülkenin kalkınması artacak ve sosyo-ekonomik olarak refah payı yükselecektir. Bu çalışmada yerel yönetimler, sosyal belediyecilik ve hayat boyu öğrenme kavramları detaylı olarak irdelenmiştir. Araştırmada Gaziosmanpaşa Belediyesi'nin sosyal belediyecilik ve hayat boyu öğrenme çerçevesinde yaptığı faaliyetler derinlemesine mülakat yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Derinlemesine yapılan mülakat ile 35 kursiyer ve 10 eğiticiye araştırma soruları yöneltilmiştir. Çalışmada literatür araştırması yapılarak konu hakkında benzer kaynaklara ulaşılmıştır. Çalışmanın sonunda mülakatlara verilen cevaplar doğrultusunda, yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik ve hayat boyu öğrenme çerçevesinde yaptığı uygulamaların, yerel halkta uyandırdığı etki bakımından incelemesi yapılmıştır. Çalışmada, belediyenin sunduğu kurs hizmeti ile yerel halka ulaşması arasında anlamlı bir ilişki vardır, sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, a new field has been added to the scope of the job definition of local governments with the social municipality. In this context, the star of local governments is shining and the municipalities are executing the slow practices of the central government more quickly and economically. The concept of lifelong learning, on the other hand, is of great importance in terms of training qualified people, qualified professionals or professional workforce and its popularity is increasing day by day. These two concepts, which are becoming increasingly important in developed countries, are quite compatible with each other in practice. If the work of local governments within the scope of lifelong learning is carried out in line with local demands and needs, it will achieve its purpose. Thus, the development of the country will increase, and the share of socio-economic prosperity will increase. In this study, the concepts of local governments, social municipality and lifelong learning were examined in detail. In the research, the activities of Gaziosmanpaşa Municipality within the framework of social municipality and lifelong learning were examined by using in-depth interview method. With the in-depth interview, research questions were asked to 35 winners and 10 trainers. In the study, similar sources were reached on the subject by conducting a literature search. At the end of my study, in line with the answers to the interviews, the practices of local governments within the framework of the social municipality and lifelong learning are examined in terms of the effect they aroused on the local people. The study concluded that there is a significant relationship between the courses offered by the municipality and their availability to the local population.