Respiratuar distresli yenidoğanlarda kalp fonksiyonlarının ileri ekokardiyografik indeksler kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac function in newborns with respiratory distress using advanced echocardiographic indices
- Tez No: 722661
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ AKBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Belirgin konjenital kalp hastalığı olmayan respiratuar distresi olan yenidoğanlarda kardiyopulmoner hemodinaminin hastalık türüne göre değişip değişmediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışma, Aralık 2020 - Mayıs 2021 tarihleri arasında Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum sıkıntısı nedeniyle tedavi gören ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ve Çocuk Kardiyoloji Polikliniği'ne başvuran yaşı 0-14 gün olan yenidoğanlar üzerinden prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmaya dahil edilen bireylerin demografik bilgileri, klinikleri ve ekokardiyografik ölçümleri kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 114 hastanın kayıtları prospektif olarak incelendi. Çalışmaya katılan bireyler kontrol, YDGT, konjenital pnömoni, RDS ve PPHN grubu olarak gruplandırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine whether cardiopulmonary hemodynamics changes according to the type of disease in newborns with respiratory distress without significant congenital heart disease. Method: The study was conducted prospectively on newborns aged 0-14 days who were treated for respiratory distress in the Neonatal Intensive Care Unit of Hatay Mustafa Kemal University Training and Research Hospital and who applied to the Pediatrics and Pediatric Cardiology Outpatient Clinic between December 2020 and May 2021. Demographic information, clinics and echocardiographic measurements of the individuals included in the study were recorded. Results: In our study, the records of 114 patients were analyzed prospectively. Individuals participating in the study were grouped as control, YDGT, congenital pneumonia, RDS and PPHN groups.