A numerical algorithm to model wall slip and cavitation in two-dimensional hydrodynamically lubricated contacts
Hidrodinamik olarak yağlanmış temaslarda duvar kayması ve kavitasyonu modellemek için iki boyutlu sayısal algoritma
  1. Tez No: 722678
  2. Yazar: MERT YUSUF ÇAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUCA BIANCOFIORE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Hidrodinamik yağlama, enerji kayıplarını azaltmak ve yüzeylerdeki aşınmayı önlemek için mekanik sistemlerde temel bir rol oynar. İnce filmlerde hidrodinamik yağlamayı modellemek için Reynolds denkleminin çözümü gereklidir. Ancak Reynolds denklemi, ince filmlerdeki yağlayıcının tüm özelliklerini yansıtamaz. Yüzey kayması ve kavitasyon gibi iki kritik faktörün etkilerinin dikkate alınması gerekmektedir. İki boyutlu hidrodinamik yağlamayı modellemek için kütlenin korunduğu doğrusal tamamlayıcı kavitasyon modeli ve çok doğrusallıklı yüzey kayma modelinin Reynolds denklemine dahil edildiği yeni bir sayısal çözüm sunulmaktadır. Ek olarak, çoklu doğrusallıklı yüzey kayma modelinde bir değişiklik yapılarak, sayısal hesaplama açısından daha uygun maliyetli yeni bir yüzey kayma modeli önerilmiştir. Önerilen matematiksel modeller, rulman yatakları, sıkıştırılan damperler ve yüzeyi dokulu yataklar üzerinde yapılan testlerin sonuçlarının literatürdeki mevcut modellerle kısyaslanması ile doğrulanmıştır. Önerilen yeni yüzey kayma modeli, orijinal çoklu doğrusallıklı yüzey kayma modelinden 9 kata kadar daha hızlıdır.
Özet (Çeviri)
Hydrodynamic lubrication takes a fundamental role in mechanical systems to reduce energy losses and prevent mechanical breakdown. In order to model hydrodynamic lubrication in thin films the solution of the Reynolds equation is required. However, the Reynolds equation cannot reflect all the lubricant characteristics in thin films. The effects of two critical factors, wall slip and cavitation, need to be considered. A new numerical solution of the Reynolds equation is presented to model two-dimensional hydrodynamic lubrication, including the linear complementary mass-conserving cavitation model and multi-linearity wall slip model. In addition, a new wall slip model has been proposed by modifying the multi-linearity wall slip model to make it more computationally affordable. The proposed mathematical model has been validated against available models in literature with the tests performed on journal bearings, slider bearings, squeeze dampers, and surface textured bearings. The proposed novel wall slip model is up to 9 times more computational affordable than the original multi-linearity wall slip model.