İbn Teymiyye'nin mecmu'u Fetava isimli eserinde Ehl-i Bid'at fırkalarına bakışı
The perspective of Ibn Taimiyya about Ahl Al-Bid'a in Macmu'l Al-Fatava
  1. Tez No: 72272
  2. Yazar: MUHAMMET YAZICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ İBN TEYMİYYE'NİN MECMÛ'Ü FETÂVAÂSINDA EHLİ BİD'AT FIRKALARINA BAKIŞI Muhammet YAZICI Danışman: Prof. Dr. EmruIIah YÜKSEL 1998 - Sayfa: XV+417 Jüri : Prof Dr. EmruIIah YÜKSEL Bizim bu tezdeki temel amacımız, İbn Teymiyye'nin hayatını, düşüncelerini ve öğretilerini tarafsız bir anlayışla ortaya koymaktır. Öncelikle biz onun İslam-dışı yenilikler ve bid'atlere karşı İslam'ı koruma esasına dayanan katıksız İslam hedefi ve idealeri uğruna çekmiş olduğu acılı ve çileli hayatını inceledik. Daha sonra İbn Teymiyye hakkında ön yargısız ve tarafsız bilgi sahibi olmak için bizzat kendi eserlerini inceledik. Bunun yanında biz, İbn Teymiyye'nin bid'at hakkında sadece eleştirildiği değil, aynı zamanda desteklendiği noktaları da belirttik. Bütün bu çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır ki, bazı İslâm düşünürlerinin söylediği gibi, İbn Teymiyye, ne bir zındıktır ne de kâfirdir. Fakat o, -doğruları ve yanlışları ile- Cehmiye, Rafıza ve bazen Eş'arîler ile mücadele eden, İslâm'ın Asr-ı saadet zamanındaki gibi katıksız ve sade olmasını savunan kendine özgü bir İslâm düşünürüdür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. THESIS THE PERSPECTIVE OF IBN TAIMIYYA ABOUT AHL AL- BID'A İN MACMU' AL- FATAVA Muhammet YAZICI Supervisor : Prof. Dr. Emrullah YÜKSEL 1998 - PACE :XV+4 17 Jury : Prof. Dr. Emrullah YÜKSEL İn this thesis, our basic aim is to lay down Ibn Taimmiyya's life and his taughts and shools about bid'a and ahl al-hid'a with objective manner. Firstly, we examined his ifferance and at the some times striver life for the sake of his goals and ideals for pure Islam n the base of protecting Islam against bid'a and Anti-Islamic innovations. And then, we sarched his works and taughts direct from his remains to reach an objective and unbiased thinks bout Ibn Taimmiyya. Besides this, in our work we mentioned not only his criticized points about bid'a, but also is supported ideals bid'a. Finally, it is found out that, as some Islamic thinkers said, he is not an unbeliever or an ifidel. But, both his rights and wrongs, he is a unique Islamic thinker struggling against Cahmiyyas“ ”Rafizies“ and ”Eş'arics", desiring a pure Islam as it was the time of Prophet.