Hümanist ve feminist bir yazar olarak Virginia Woolf'un entellektüel birikimi
  1. Tez No: 72273
  2. Yazar: M. BAŞAK UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMALETTİN YİĞİTER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
I ÖZET DOKTORA TEZİ HÜMANİST VE FEMİNİST BİR YAZAR OLARAK VIRGINIA WOOLPUN ENTELEKTÜEL BİRİKİMİ M. Başak UYSAL Danışman : Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER 1998-SAYFA: 93 Jüri : Prof. Dr. Kemalettin YİĞİTER : Prof. Dr. Reşit KÜÇÜKBOYACI : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz GÖKTEKİN Okuyucu ve üzerinde akademik çalışma yapanlar açısından Virginia Woolf, her zaman hakkında bilinmeyen özelliklerin gün geçtikçe ortaya çıkarılmasında gereksinim duyulan ve güncelliğini bunca zaman koruyabilen Yirminci Yüzyıl İngiliz Edebiyatının ender yazarlarından birisidir. Bu çalışmada, yazarın kişilik olarak ruhsal betimlenmesi üzerinde, daha çok yaşantısı ve duygusal yönleri ile birlikte bunların eserlerine yansımalarından bahsedilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, Virginia Woolfun aile tarihini, eğitimini, yazarlık öncesi birikimini oluşturan entellektüel çevresini, evliliğini, politikasını ve feminizmini açıklamaktadır.İkinci bölüm, Virginia Woolfun hayatı boyunca zaman zaman ruhsal bunalımlara düştüğü duygulanım bozukluklarını ve bu rahatsızlıkları meydana getiren nedenleri içermektedir. Üçüncü bölüm, Virginia Woolfun profesyonel yazarlık kariyerini, eserlerini ve bu eserlerde ortaya konulan sanat ve biçim tarzını içermektedir. Çalışmamızın son bölümünde ise, kendisini intihara götüren ön koşulların gerisinde yatan hususlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Ph. D.THESIS THE INTELLECTUAL BACKGROUND OF VIRGINIA WOOLF AS A HUMANIST AND FEMINIST WRITER M. Başak UYSAL Supervisor : Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER 1998-PAGE: 93 Jury : Prof. Dr. Kemalettin Yİ?İTER : Prof. Dr. Reşit KÜÇÜKBOYACI : Yrd. Doç. Dr. Yılmaz GÖKTEKİN Of Modern British novelists, Virginia Woolf is one of the very few 20th century writers, whose works are still relevant today and whose prolific literary career is extremely versatile and resourceful, which makes it necessary for almost every contemporary critic and commentator alike to refer to. This present study concentrates exclusively on Woolfs personal life and experiences in terms of emotional and psychological aspects and their reflections onto To The Lighthouse, The Waves, Mrs Dailoway,... in particular. The investigation consists mainly of four parts: Part One attempts to address the writer's upbringing, education, married life, distinctive vision of life, perception of feminismIV and finally her intellectual circle before she embarked on her literary career. Part Two traces the impacts of her mental breakdowns on and off and demonstrates the main causes that brought about emotional disorders and strains which all told on her health for the rest of her life. Part Three is concerned mainly with her professional literary career, her individual works and the form and style which characterize these works. The concluding section of the study attempts to outline the circumstances which prompted her to commit suicide.