4-6 yaş grubu çocukların kendini yönetme davranışlarının yordayıcıları: Riskli oyun, öz düzenleme becerileri ve cinsiyet
Predictors of self-management behaviors of children aged 4-6; Risky play, self-regulation skills and gender
  1. Tez No: 722759
  2. Yazar: BEYZA DİLEK ÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, 4-6 yaş grubu çocukların; riskli oyunlarının, öz düzenleme becerilerinin ve cinsiyetlerinin; kendini yönetme davranışlarının yordayıcıları olup olmadığını incelemektir. Aynı zamanda çocukların kendini yönetme davranışlarının çocukların, cinsiyetlerine, yaşlarına, kardeş sayılarına, ebeveynlerinin yaşlarına ve ebeveynlerinin öğrenim durumlarına göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 4-6 yaş aralığında olan ve Burdur ilinde ikamet eden 248 çocuk oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri,“Kişisel Bilgi Formu”,“Riskli Oyuna İzin Verme Ölçeği”,“Öz Düzenleme Becerileri Ölçeği”ve“Kendini Yönetme Davranışları Ölçeği”kullanılarak elektronik ortamda toplanmıştır. Bu araştırmada toplanan verilerin güvenirliklerinin .90 ile .94 arasında olduğu tespit edilmiştir. Ölçeklerin katılımcıların özelliklerine göre farklılığının incelenmesi için bağımsız örneklem t-testi ve ANOVA testi yapılmıştır. Ölçekler arasındaki ilişkisinin incelenmesinde regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çocukların kendini yönetme davranışlarının, riskli oyunları, öz düzenleme becerileri ve kız olma değişkenleri ile yordanmasına yönelik kurulan regresyon modelinin anlamlı ve istatistiksel olarak açıklanabilir olduğu görülmüştür. Değişkenler arasındaki korelasyonlar incelendiğinde, kendini yönetme davranışları ile öz-düzenleme davranışları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, riskli oyun oynama durumunun ise kendini yönetme davranışları ile anlamlı bir şekilde ilişkili olmadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet, kardeş sayısı, yaş faktörlerine göre de çocukların kendini yönetme davranışlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study children in the age group of 4-6; risk games, self-regulation skills and gender; to examine whether they are predictors of self-management behaviors.Also, to exemine whether children's self-management behaviors differ according to their gender, age, number of siblings, age of parents and educational status of parents. The study group of the research consists of 248 children aged 4-6 residing in the province of Burdur. The data of the research were collected through an electronic form including the“Personal Information Form”,“The Scale for Allowing Risky Play”, the“Self-Regulation Skills Scale”and the“Self-Management Behaviors Scale”. It was determined that the reliability of the data collected in this study ranged from .90 to .94 and their reliability was high. . Independent samples t-test and ANOVA test were performed to examine the differences in the scales according to the characteristics of the participants. Regression and correlation analyzes were performed to examine the relationship between the scales. As a result of the analyzes; it has been seen that the regression model established for predicting children's self management behaviors by risky games, self regulation skills, being a girl and variables was found to be significant and statistically explainable. When the correlations between the variables were examined, it was found that there was a positive and significant relationship between self-management behaviors and self regulation skills, while risky gaming was not significantly related to self management behaviors. Significant differences were found in children's self-management behaviors according to gender, number of siblings and age factors.