12 haftalık Peabody motor gelişim programının otizm spektrum bozukluğu olan 4-6 yaş grubu çocukların sosyal beceri, yaşam kalitesi ve motor beceriler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investıgatıon of the effect of a 12-week peabody motor development program on socıal skılls, qualıty of lıfe, and motor skılls of 4-6-year-old chıldren wıth autısm spectrum dısorder
- Tez No: 803321
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYLA TAŞKIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma 12 haftalık Peabody motor gelişim programının 4-6 yaş grubu OSB'li çocukların sosyal beceri, yaşam kalitesi ve motor becerilerle ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırmaya 8'i kız, 22'si erkek toplam 30 çocuk katılmış, çocuklar uygulama ve kontrol grubu olarak ayrılmıştır. Araştırmanın uygulama grubunda yer alan çocuklara haftada iki gün, yaklaşık olarak günde bir saat olmak üzere 12 hafta süre ile motor gelişim programı uygulanmıştır. Program, PMGÖ-2'nin alt boyutunda yer alan ve çocukların motor becerilerini geliştirmeyi amaçlayan ince ve kaba motor (yer değiştirme (hareket), dengeleme, obje kontrolü, kavrama ve görsel motor koordinasyon) becerileri içermektedir. Araştırma da veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, Peabody Motor Gelişim Ölçeği-2, Sosyal Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile Spearman korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the 12-week Peabody motor development program and the social skills, quality of life, and motor skills of children with ASD aged 4-6 years. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group was used in the study. A total of 30 children (8 girls and 22 boys) participated in the study and were divided into application and control groups. The motor development program was applied to the children in the experimental group of the study for 12 weeks, two days a week, 45-50 minutes a day. The program, includes fine and gross motor (movement), balancing, object control, grasping and visual motor coordination skills, which are in the sub-dimension of PDMS-2 and aim to develop children's motor skills. Data collection tools included a personal information form, Peabody Motor Development Scale-2, Social Skills Assessment Scale, and Quality of Life Scale for Children (PedQL). Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signed Ranks Test, and Spearman correlation analysis were used to evaluate the data obtained from the study.