Sanko Üniversitesi öğrencilerinde algılanan stres ile postür ve fiziksel uygunluk parametreleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between perceived stress with posture and physical fitness parameters in sanko university students
  1. Tez No: 722773
  2. Yazar: MELİS İREM MERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı; öğrenciler üzerinde algılanan stresin, postür ve fiziksel uygunluk parametreleri arasındaki ilişkiyi SANKO Üniversitesi'nde eğitim gören bir grup öğrenci üzerinde incelemektir. Çalışmada 18-30 yaş arasında 84 öğrencinin stres düzeyleri Algılanan Stres Ölçeği, postür değerlendirmeleri New York Postür Analizi ve fiziksel uygunluk parametreleri Vücut Kitle İndeksi, Bel/Kalça Oran ölçümü, anaerobik endurans Dikey Sıçrama Testi ile, kassal kuvvet ve endurans Sit-ups Testi ile, esneklik Gövde Lateral Fleksiyon Testi, Otur-Uzan Testi ve Gövde Hiperekstansiyon Testi ile değerlendirilmiştir. İstatiksel yöntem olarak; ölçümle belirtilen sürekli değişkenler için parametrik test koşullarının sağlanması durumunda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi veya tek yönlü ANOVA, parametrik test koşullarının sağlanmadığı durumlarda ise Mann-Whitney U testi veya Kruskal-Wallis testi kullanılmıştır. Nitel değişkenlerin karşılaştırmaları için ki-kare (χ2) testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study examined the relationship between perceived stress on students, posture, and physical fitness parameters on a group of students studying at SANKO University. In the study, the stress levels of 84 students between the ages of 18-30 were assessed by the Perceived Stress Scale, posture assessments, New York Posture Analysis and physical fitness parameters, Body Mass Index, Waist/Hip Ratio measurement, Anaerobic Endurance assessments Vertical Jump Test, Muscular Strength and Endurance assessments Sit-ups Test and flexibility assessments Trunk Lateral Flexion Test, Sit-Reach Test, Trunk Hyperextension Test. As a statistical method, for the continuous variables indicated by the measurement, the test of significance of the difference between the two means or one-way ANOVA was used in the parametric test conditions were met, and the Mann-Whitney U test or Kruskal-Wallis test was used when the parametric test conditions were not met. In addition, Chi-square (χ2) test was used for the comparison of qualitative variables.