Arapların Türkçe öğrenirken karşılaştıkları sorunlar
The Problems of Arabian who learnes Turkish
  1. Tez No: 72279
  2. Yazar: HÜSEYİN POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRULLAH İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Arapların Türkçe öğrenirken karşılaştıkları sorunlar ele alınmıştır. Araştırma, önsöz, tez konusuna genel bir bakış, araştırmanın önemi ve amacı, araştırmanın yöntemini içeren giriş kısmından sonra dört ana bölüm ile sonuç ve öneriler, kaynakça, Türkçe ve İngilizce özetle sona ermektedir. Birinci bolümde dilbilimin tarihçesi ve yabancı dil öğretimi konularından kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca Türkçe ile Arapçanın dünya dillerini sınıflamadaki yerleri üzerinde durulmuştur. ikinci bölümde Türkçe ile Arapçanın alfabe, ses, biçim (morfoloji) ve sözdizimi (sentaks) yönünde karşılaştırılması yapılmıştır. Üçüncü bölümde 120 öğrenciden alman birer kompozisyon kağıdı incelenmiş, yapılan yanlışlar şu bakımlardan incelenmiştin a. sesbilgisi, b. biçimbilgisi, c. sözdizimi, d. sözcükbilgisi, e. yazım yanlışları. Dördüncü bolümde Arapların Türkçe öğrenirken yaptıkları yanlışlar değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmede olumsuz aktarımdan kaynaklanan yanlışlar ve diliçi yanlışları ayrı ayrı ele alınmıştır. Olumsun aktaran yanlıştan sesbilgisinde, biçimbilgisinde, sözdiziminde, sözcükbilgisinde ve yazımda yapılan yanlışlar şeklinde kendi arasında sınıflandırılarak incelenmiştir. Araştırmanın sonuç ve öneriler kısmında Arapların Türkçe öğrenirken karşılaştıkları sorunların temelinde, Araplara Türkçe öğretirken uygulanan yöntem ve tekniklerin yetersiz kaldığı sonucuna varılmıştır. Türkçeyi Araplara daha kolay öğretebilmek İçin yapılan önerilerde, Türkiye'deki Arap kökenli vatandaşlara Tükçenin ana dili olarak öğretimi sırasında karşılaşılacak sorunların giderilmesine yönelik ipuçlarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research paper, which has been written as a master thesis, stdied the problems of Arabs who learns Turkish language. This research paper contains a summary, a generaly looking at subject of the thesis, importance and aim of the study, method of the study in the first section. It is ending with four main chapter, coclusion, suggests, a summary in English and in Turkish. It has been discussed about history of the linguistics and methods of the language teaching, place of Turkish and Arabic at the language classification in the world in the first chapter. It has been compered Turkish ane Arabic as phonology, morpology, structure, syntax and orthography in the secand chapter. It has been classified the mistakes made by Arabs during learng Turkish as the phonology, morphology, structure, syntax and orthography in the third chapter. It has been classified the mistakes made by Aranbs during learning Turkish as the phonology, morphology, structure, syntax and orthography in the third chapter. It has been studied mistakes of students profiting by negative transferring and has been classified as the phonology, morphology, structure, syntax and orthography. It has been cleared that the main couse of mistakes is using incorrect language teaching methods and techniques. That factor has mentioned in the last section. In the proposals section about the teaching Turkish to Arabs easly it has been drawed attention to people originated Arabs lieves in Turkey and learns Turkish as scand language.