Kur'an'da tevekkül kavramı
The Cocept of resignation in Qur'an
  1. Tez No: 72278
  2. Yazar: HASAN KARAHASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Tevekkül kavramı Kur' an' da geçen temel kavramlardan biridir. Allah Kur' an' da kendisini tevekkül edilebilecek tek otorite olarak göstermektedir. Dolayısıyla kendisi dışında hiçbir gücü hatta peygamberleri dahi tevekkül etmeye değer görmemektedir. Konuyla ilgili birçok ayette özellikle mü'minler bu hususta uyarılmışlardır. Tevekkül bir yönüyle, Allah'ı vekil kabul etmek, yani, O'nu koruyucu, rab, kefil ve ihtiyaçların karşılanmasında yeterli görmektir. Bir başka açıdan ise, Allah'a güvenmek, dayanmak ve işlerin sonuçlanmasında, koymuş olduğu kurallara bağlı kalmaktır. Ancak Kur' an'ın muhatabı olarak kabul edilen insanın akıl ve irade sahibi, yaptıklarından sorumlu tutulan bir varlık olması bu kavrama yüklenen manayı da son derece önemli kılmaktadır. Bu durumda tevekkül, kişinin, Allah'ın kainatta koymuş olduğu kanun ve kurallara güvenmesi ve bunlara uygun hareket etmesidir, bir başka açıdan ise tevekkül, insanın çalışma ve faaliyetlerinin karşılığının dünya ve ahirette kendisine verilmesi noktasında Allah'a güvenmesidir. Dolayısıyla bu düşünce insanı çalışmaya, üretim yönünde yararlı ve yapıcı faaliyetlerde bulunmaya götürmektedir. Bunun için de sabır, azim, gayret ve kararlılığa ihtiyaç duyulmaktadır. Kısaca Allah Kur' an' da, kendisine inanan ve güvenen insanlardan, sabır ve azimle çalışmayı, üretime katkıda bulunmayı ve toplum yararına faaliyetler göstermeyi istemektedir.
Özet (Çeviri)
EXTRACT The concept of resignation is one of the fundamental concepts in Qur'an. God in Qur'an shows Himself as the only authority to be resigned. Consequently, He is not considering the resignation to any power even to the prophets, as valuable except Himself. Relevant to this subject, especially the muslims has been warned in this particularity. In one way resignation is to accept God as attorney, so to see Him as the protector, lord, guarantor and satisfier of the needs. Meanwhile, in another way, is to trust in God, rest on Him and to be attached to the rules He has established. Being owner of decree and mind, and responsible for what having done of a human being which is follower of Qur'an, makes the meaning refered to this Concept be very important. In this situation, resignation is the trust of the person in the rules and laws the God has established in the universe, and his acting in accordance to these. In another point of view, resignation is the believe in God that the return of person's work and activities will be given in this world and in the hereafter. Consequently this thought makes human being to work, and participate in useful and constructive activities by means of production. For that, patience, immense, effort and decisiveness is needed. Briefly, in Qur'an God is asking for patiently and immense, working, for contributing in production and participating in activities that affect the community in positive direction.