Malnütrisyonlu inflamatuar bağırsak hastalarında beslenme desteğinin hastalık klinik seyrine ve malnütrisyona etkisi
The effect of nutritional support on the clinical progress of the disease and malnutrition in patients with malnutritional inflammatory bowel patients
- Tez No: 722825
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE ÖNGÜN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnflamatuar bağırsak hastalığı olan bireylerde beslenme durumu hastalığın her döneminde risk altındadır ve malnütrisyon prognozunu olumsuz yönde etkilemektedir. Bu araştırma, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Polikliniği'nde malnütrisyon saptanan 48 gönüllü inflamatuar bağırsak hastası bireye (%54,2 kadın, %45,8 erkek) yüksek protein içeren diyet tedavisi ve enteral ürün ile desteklenerek protein içeriği arttırılmış diyet tedavilerinin hastalık şiddetine ve malnütrisyon durumlarına etkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanıp yürütülmüştür. Bireylerin yaş ortalaması 36,8 ±13,9 yıl olup; hastalık tanı süreleri de ortalama 7,71±7,45 yıldır. Katılımcıların yarısı Crohn hastası diğer yarısı da ülseratif kolit hastasıdır. Bireyler yüksek protein içeriğine sahip diyet grubu ve yüksek protein içeriği enteral ürün ile desteklenmiş diyet grubu olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 12 hafta boyunca takip edilmiştir. Çalışma başlangıcında, 6. haftada ve 12. haftada bireylere Nutrisyonel risk değerlendirme formu (NRS-2002), Crohn hastalarına Crohn hastalığı aktivite indeksi (CDAI), Ülseratif kolit hastalarına Mayo Skoru uygulanmış, antropometrik ölçümleri alınmış ve biyokimyasal bulguları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nutritional status of individuals with inflammatory bowel disease is at risk at every stage of the disease and malnutrition negatively affects the prognosis. This study was planned and carried out in order to evaluate the effects of high protein diet therapy on disease severity and malnutrition status, supplemented with high protein diet therapy and enteral nutrition, with 48 volunteer inflammatory bowel disease patients (%54,2 female, %45,8 male) diagnosed with malnutrition in Cerrahpaşa Medical Faculty Gastroenterology Policlinic. The mean age of the individuals is 36.8 ± 13.9 years and the mean duration of the disease diagnosis is 7.71±7.45 years. Half of these individuals have a diagnosis of ulcerative colitis and the other half have a diagnosis of Crohn's disease. Individuals were divided into two groups as high protein diet group and high protein enteral product supplemented diet group and were followed up for 12 weeks. At the beginning of the study, at the 6th and 12th weeks, the Nutritional risk assessment form (NRS-2002), the Crohn's disease activity index (CDAI) for the Crohn's patients, the Mayo Score for the ulcerative colitis patients and anthropometric measurements were taken and the biochemical findings were examined.