İnflamatuar bağırsak hastalıkları ve malnutrisyon ilişkisi
Inflammatory bowel disease and malnutrition
- Tez No: 499059
- Danışmanlar: UZMAN SEYİT UYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Gastroenteroloji, Nutrition and Dietetics, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İnflamatuvar barsak hastalıkları (İBH) seyrinde malnutrisyon hem hastalığın kendisine hem de kullanılan ilaçlar gibi diğer bazı nedenlerden dolayı sık karşılaşılan bir durumdur. Malnutrisyon da hastaların morbidite ve mortalite riskinde artışa, tedavi maliyetlerinde artışa ve yaşam kalitesinde bozulmalara yol açabilmektedir. Bu nedenle İBH hastalarında malnutrisyonun erken tespiti, tedavisi ve malnutrisyon açısından risk oluşturacak faktörlerin belirlenmesi önem arz etmektedir. Malnutrisyon riski tarama anketleri ile, bazı biyokimyasal göstergelerle ve bazı antropometrik ölçümlerle yapılabilir. Biz çalışmamız da MUST (malnutrition screening tool - malnutrisyon tarama anketi) tarama anketi ile poliklinikten başvuran ve yatarak tedavi edilen İBH hastalarında malnutrisyon riski sıklığını belirlemeyi ve malnutrisyonlu hastaların demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 01 Nisan 2016-01 Nisan 2017 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine ayaktan başvuran ve klinikte yatarak tedavi gören İBH tanılı hastalar MUST yöntemi ile malnutrisyon riski açısından tarandı. MUST yöntemi ile değerlendirilen ve skoru ≥2 saptanan hastalar yüksek riskli olarak değerlendirildi ve bu hastalara ileri incelemeler yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza 216 İBH tanılı hasta dahil edildi. Hastaların 177‟si (%81.9) ayaktan takip edilen, 39‟u (%18.1) yatarak tedavi edilen hastalardı. Tüm hastalarımızın 52‟sinde (%24.1) yüksek malnutrisyon riski saptadık.
Özet (Çeviri)
Objective: In the course of inflammatory bowel disease (IBD), malnutrition is a distressing condition, both for the disease itself and for other causes, such as medications. Malnutrition can also lead to increased morbidity and mortality risk, increased treatment costs and impaired quality of life. For this reason, it is important to determine the risk factors of malnutrition for early detection and treatment in IBD patients. Malnutrition risk assessment can be done with various screening tools, some biochemical tests and some anthropometric measurements. In this study, we aimed to evaluate the demographic, clinical and laboratory characteristics of malnourished patients and to determine the frequency of malnutrition risk with malnutrition screening tool (MUST) in patients with IBD who were admitted to the outpatient clinic and hospitalized in clinic. Material and Method: Between April 01, 2016 and April 1, 2017, patients diagnosed with IBD in outpatient polyclinic of Gastroenterology and who were hospitalized in University of Health Science Antalya Training and Research Hospital were screened for malnutrition risk with MUST. Patients with a MUST score of ≥2 were concluded as high-risk for malnutrition and advanced investigations were performed on these patients. Results: A total of 216 IBD patients enrolled in this study. The study included a total of 177 (81.9%) patients from outpatient polyclinic and 39 (18.1%) hospitalized patients from inpatient clinic. Risk of malnutrition was identified in 24.1% of patients according to MUST. Number of hospitalized patients was significantly higher than the patients followed in the outpatient polyclinic (71.73% vs.