Üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı olumsuz yaşantıları ve psikolojik belirtiler: Öz-şefkatin aracı rolü
Adverse childhood experiences and psychological symptoms in university students: The mediating role of self-compassion
- Tez No: 722830
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ASLAN GÖRDESLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin çocukluk çağındaki olumsuz yaşantıları ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkide öz-şefkatin aracılık rolünü incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya İstanbul'daki üniversitelerde lisans eğitimine devam eden 18-25 yaş aralığındaki, yaş ortalamaları 21.26 olan, 260 (%40.8) kadın ve 179 (%59.2) erkek olmak üzere toplam 439 katılımcı katılmıştır. Çalışmada veri toplama araçları olarak; ''Kısa Semptom Envanteri (KSE)'', ''Çocukluk Çağı Olumsuz Yaşantılar Ölçeği (ÇÇOYÖ)'', ''Öz-Duyarlık Ölçeği'' ve araştırmacı tarafından hazırlanan ''Demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenler arasındaki ilişkiler incelenmiş, psikolojik belirtilerin alt boyutları ayrı ayrı ele alınmış ve kurulan aracılık modelleri test edilmiştir. Ön ve betimsel analizlerin incelenmesi için SPSS 22.0, model testleri için ise SPSS Hayes Process Macro kullanılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının; öz-şefkat ile doğrudan ve negatif yönde, psikolojik belirtiler olarak ele alınan anksiyete, depresyon, hostilite, olumsuz benlik ve somatizasyon ile doğrudan ve pozitif yönde bir ilişkiye sahip olduğuna ulaşılmıştır. Öz- şefkatin ise; anksiyete, depresyon, hostilite, olumsuz benlik ve somatizasyon ile doğrudan ve negatif yönde bir ilişkiye sahip olduğuna ulaşılmıştır. ÇÇOY ile anksiyete, depresyon, hostilite, olumsuz benlik ve somatizasyon arasındaki ilişkilerin her birinde öz-şefkatin kısmi aracılık rolünün olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmanın bulguları alanyazın çerçevesinde tartışılmış ve gelecek çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examined the mediating role of self-compassion in the relationship between university students' adverse childhood experiences and their psychological symptoms. A total of 439 participants, 260 (40.8%) women and 179 (59.2%) men, between the ages of 18-25, who continue their undergraduate education at universities in Istanbul, with an average age of 21.26, participated in the study. The measures were used in the study;“Brief Symptom Inventory (BSI)”,“Adverse Childhood Experiences (ACEs) Questionnaire'', ''Self-Compassion Scale”and“Demographic Information Form”which was prepared by the researcher. While examining the analysis of the study data, the relationship between the variables was examined, the subscales of the psychological symptoms were examined separately and the established mediating models were tested. SPSS 22.0 was used to examine the preliminary and descriptive analyzes and SPSS Hayes Process Macro was used for the model tests. According to the results, ACEs; had a direct and negative relationship with self-compassion and a positive relationship with anxiety, depression, hostility, negative self-concept and somatization as psychological symptoms. Self-compassion had a direct and negative relationship with anxiety, depression, hostility, negative self-concept and somatization. Self-compassion had a partial mediating role in each of the relationships between ACEs and anxiety, depression, hostility, negative self concept and somatization. The results were discussed within the framework of the literature and suggestions were made for future studies.