Beklenen enflasyonun dolarizasyon üzerinde etkisi: Türkiye örneği
The effect of expected inflation on dollarization: Turkey example
- Tez No: 722831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EMRE BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonometri, Maliye, Banking, Econometrics, Finance
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapılan bu çalışmada son yıllarda %50'nin de üzerinde seyreden mevduat dolarizasyondan yola çıkarak, beklenen enflasyon, döviz kuru ve finansal dolarizasyon oranı arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu bağlamda konu alınan 3 değişken için 2013-2021 yılları arasındaki toplam 105 veri olmak üzere aylık verilerden faydalanılarak VAR modeli kurulmuş ve nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre değişkenler arasında nedensellik ilişkisi olduğu, uzun dönemli bir ilişkinin olmadığı gözlemlenmiştir. Yapılan granger nedensellik testi sonuçları, döviz kurundaki değişimin dolarizasyona neden olduğunu, dolarizasyonun enflasyon beklentisinde yükselişe neden olduğunu ve döviz kuru ile enflasyon beklentisi arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between expected inflation, exchange rate and financial dollarization rate is examined, starting from the deposit dollarization, which has been over 50% in recent years. In this context, the VAR model is established by using a total of 105 monthly data between the years 2013-2021 for the 3 variables in question and the causality relationship between the variables is examined. According to the results obtained from the study, it has been observed that there is a causality relationship between the variables and there is no long-term relationship. The results of the granger causality test show that the change in exchange rate causes dollarization, dollarization causes an increase in inflation expectation, and there is a bidirectional causality relationship between exchange rate and inflation expectation.