Evli bireylerdeki evlilik uyumu ile özgecilik ve empatik eğilim arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between marrial adjustment and altruism and empathic tendencies in married individuals
- Tez No: 722837
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YÜCEL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Evlilik toplumun en küçük yapı birimi olan ailenin temellerinin atıldığı bir kurum olarak hem psikolojik hem sosyolojik önemde bir kavramdır. Evlilik içinde çiftlerin birbirleri ile uyumu ve evlilikten aldıkları doyum da belirleyici faktörlerdir. Empatik tutumlar ve özgeci davranışlar bireyin psikolojik iyilik haline yaptıkları katkılarla evlilik içinde önemli görülmektedir. Bu çalışmanın amacı evli bireylerin evlilik uyumu düzeyleri ile özgeci davranışlar ve empati tutumları arasındaki ilişkilerin incelenmesi ve etkili olduğu düşünülen değişkenlerin araştırılmasıdır. Yapılan çalışmada içinde sosyodemografik bilgi formu, Evlilik Uyumu Ölçeği, Empatik Eğilim Ölçeği ve Özgecilik Ölçeği'nin olduğu anket formu uygulanmıştır. Yapılan çalışmaya 210 erkek ve 214 kadın olmak üzere toplam 424 kişi katılmıştır. Araştırmacı tarafından belirlenen demografik değişkenlere göre katılımcıların evlilik uyumu, empati ve özgecilik düzeylerinin anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. Evlilik uyumu ile empatik eğilim ve özgecilik arasında pozitif yönde ilişkiler bulunmuştur. Ayrıca empatik eğilim ve yakınlık duygusundan kaynaklı özgeci davranışlar evlilik uyumunu anlamlı şekilde yordamaktadır. Elde edilen bulgular çiftler arası uyumu ve evlilik kalitesinin anlaşılmasında alanyazına güncel bilgiler sunmaktadır. Gerek çiftler gerek uzmanlar için de faydalı bulgular içermektedir.
Özet (Çeviri)
Marriage, as an institution where the foundations of the family, which is the smallest structural unit of society, are laid, is a concept of both psychological and sociological importance. The compatibility of couples with each other and the satisfaction they get from marriage are also determining factors. Empathic attitudes and altruistic behaviors are seen as important in marriage with their contributions to the individual's psychological well-being. The aim of this study is to examine the relationships between the marital adjustment levels of married individuals, altruistic behaviors and empathy attitudes and to investigate the variables that are thought to be effective. A questionnaire including sociodemographic information form, Marriage Adjustment Scale, Empathic Tendency Scale and Altruism Scale were applied in the study. A total of 424 people, 210 men and 214 women, participated in the study. According to the demographic variables determined by the researcher, it was observed that the marital adjustment, empathy and altruism levels of the participants differed significantly. Positive relationships were found between marital adjustment and empathic disposition and altruism. In addition, altruistic behaviors stemming from a sense of intimacy and empathic disposition significantly predict marital adjustment. The findings provide up-to-date information to the literature in understanding the harmony between couples and the quality of marriage. It contains useful findings for both couples and experts.