Üniversite öğrencileri açısından Arap Baharı'nın değerlendirilmesi: Türkiye'de okuyan Arap uyruklu öğrenciler üzerine bir araştırma
Arab Spring from the perspective of university students: A case study of Arab students in Turkey
  1. Tez No: 722836
  2. Yazar: CEBRAİL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHMAT ULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Türkiye'de okuyan Arap uyruklu üniversite öğrencileri açısından Arap Baharı sürecini anlamaya çalışarak, bu sürecin onlara ne ifade ettiğini ve Arap Baharının Arap öğrencilerin gözünden nasıl algılandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Nicel analiz yöntemlerinin kullanıldığı araştırmanın modeli ise tarama modelidir. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile elde edilmiştir. Anket formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde katılımcıların demografik bilgilerinin yer aldığı sorular bulunurken, ikinci bölümde ise Arap uyruklu üniversite öğrencilerinin Arap Baharını nasıl değerlendirdiklerini tespit etmeye dönük sorular bulunmaktadır. Araştırmanın evreni 2020 yılında Türkiye'de Gelişim ve İbn-i Haldun Üniversitelerin de eğitim alan yükseköğretim öğrencileridir. Araştırmanının örneklemi kolay örnekleme yöntemi ile belirlenen 200 kişiden oluşmaktadır. Örneklem grubundan elde edilen veriler SPSS istatatistik programı ile çözümlenmiştir. Bu doğrultuda katılımcların Arap Baharına katılma durumu ve eğitimlerine ilişkin frekans ve yüzdeler tablolar ve şekillerle sunulmuştur. Araştırmanın sonunda Arap Baharı'nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinin vatandaşları tarafından 2010 yılından günümüze kadar süren ayrıca bu ülkelerde rejim, yönetim, yönetici değişimlerine neden olan isyanın başlangıcı olduğu, bu harketliliğin batının etkisi ile varolan sisteme karşı ayaklanan halkın bilinçli ve planlı çabalarıyla oluşturulmuş bir eylem olduğu sonucuna varılmıştır. Katılımcıların arap baharını etkileyen faktörleri siyasi, ekonomik, eğitim ve sosyo-kültürel nedenler olarak sıraladıkları Mısır, Tunus, Suriye ve Libya' ya uğrayan bu isyanın tam olarak halkın beklediği ya da istediği gibi şekillenmediği, vatandaşların talep ettiği ekonomi, eğitim, demokrasi, sosyal ve siyasi rahatlığı istedikleri gibi bulamadıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand the Arab Spring according to Arabian origin students who study in Turkish Universities and to clear what Arab spring means to them and how the Arab Spring is perceived from the eyes of Arabian students. The model of the research, in which quantitative analysis methods are used, is the scanning model. The data of the research were obtained by the survey method. The questionnaire form consists of two parts. In the first part, there are questions about the demographic information of the participants, while in the second part, there are questions to determine how Arab university students evaluate the Arab Spring. The universe of the research is higher education students studying at Gelişim and İbn-i Haldun Universities in Turkey in 2020. The sample of the research consists of 200 people determined by convenience sampling method. The data obtained from the sample group were analyzed with the SPSS statistical program. In this direction, the frequency and percentages of the participants' participation in the Arab Spring and their education are presented in tables and figures. At the end of the research, the Arab Spring is an action created by the conscious and planned efforts of the people who rebelled against the existing system with the influence of the West, as the beginning of the rebellion by the citizens of the Middle East and North African countries from 2010 to the present, as well as causing changes in the regime, administration and administrators in these countries. concluded that. The participants listed the factors affecting the Arab Spring as political, economic, educational and socio-cultural reasons. It was concluded that they could not find political comfort as they wanted.