Anla ve cevapla stratejisi'nin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerisindeki etkisinin belirlenmesi
Effectiveness of understand and answer strategy instruction on reading comprehension of students with learning disabilities
  1. Tez No: 722842
  2. Yazar: FATİH ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, Anla ve Cevapla Stratejisi'nin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerindeki etkisini belirlemektir. Araştırma Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ortaokul eğitimine devam eden öğrenme güçlüğü tanısı almış öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya yaşları 12 ile 13 aralığında, ikisi kız biri erkek olmak üzere üç öğrenci katılmıştır. Araştırmada tek denekli desenlerden“denekler arası çoklu yoklama deseni”kullanılmıştır. Araştırmanın bağımlı değişkeni, öyküleyici metinlere ilişkin okuduğunu anlama sorularına verilen doğru cevap sayılarıdır. Araştırmanın bağımsız değişkeniyse Anla ve Cevapla Stratejisi öğretim paketidir. Deney süreci; başlama düzeyinin belirlenmesi, Anla ve Cevapla Stratejisi'nin öğretim paketinin uygulanması, öğretim sonu değerlendirme, izleme ve genelleme aşamalarından oluşmaktadır. Anla ve Cevapla Stratejisi öğretimi; ön bilgileri harekete geçirme, stratejiyi tartışma, model olma, rehberli uygulamalar ve bağımsız uygulamalar aşamalarından oluşturulmuştur. Araştırmanın sonunda sosyal geçerlilik verisi olarak öğrencilerin ve ailelerinin görüşleri incelenmiştir. Tüm değerlendirme koşullarında öğrencinin öyküleyici metni okuması ve sonrasında kendisine yöneltilen sekiz okuduğunu anlama sorusunu cevaplaması istenmiştir. Verilerin puanlanmasını öğrencilerin sorulara verdikleri doğru cevaplar belirlemiştir. Araştırma bulguları, Anla ve Cevapla Strateji'sinin öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin okuduğunu anlama becerilerinde etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu stratejiyi öğrenen öğrencilerin, uygulama sona erdikten 1, 3 ve 5 hafta sonrasında okuduğunu anlama sorularına doğru cevap verdiklerini ve farklı katılımcılarla stratejiyi öğrenen öğrencilerin okuduğunu anlama performanslarını genellediği görülmüştür. Sosyal geçelilik bulgularına göre öğrenciler ve aileleri Anla ve Cevapla Stratejisine ilişkin olumlu görüş bildirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine the effect of the Understand and Answer Strategy on reading comprehension skills of students with learning disabilities. The research was carried out on students with a diagnosis of learning disability studying in secondary schools in Pendik, Istanbul, affiliated to the Ministry of National Education. The selected students are between the ages of 12 and 13, with two girls and one boy. The research was carried out with a single-subject design,“Multiple probe design between subjects”. The dependent variable of the study is the number of correct answers given to the reading comprehension questions in a written reading comprehension text. The independent variable of the research is the Understand and Answer Strategy. The experimental process consisted of the stages of determining the starting level, teaching the Understand and Answer Strategy, end-of-teaching evaluation, monitoring and generalization. At the end of the study, the opinions of the students and their families were also considered. Understand and Answer Strategy teaching; It consists of activating prior knowledge, discussing the strategy, being a model, guided practices and independent practices. In all assessment conditions, the student was asked to read the reading comprehension text and then answer the eight reading comprehension questions given to him. The correct answers given by the students to the questions determined the scoring of the data. The research findings showed that the Understand and Answer Strategy was effective in answering the reading comprehension questions of students with learning disabilities. In addition, participants answered the reading comprehension questions correctly 1, 3 and 5 weeks after the application ended, and that the students who learned the strategy in different participants and different environments were able to generalize. The social validity findings of the study showed that students and their families developed a positive view of the Understand and Answer Strategy.