Çocuk edebiyatıyla bütünleştirilmiş matematik dersinin 8. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerilerine, matematiksel ilişkilendirme ve özyeterliklerine etkisi
The effect of the children's literature integrated mathematics courses on 8th grade students' problem solving abilities, mathematical connection and mathematical self-efficacy levels
  1. Tez No: 722844
  2. Yazar: MELTEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ AKKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU DURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmanın amacı, çocuk edebiyatıyla bütünleştirilmiş matematik derslerinin 8. sınıf öğrencilerinin problem çözmeye yönelik tutumlarına, problem çözme becerilerine ve stratejilerine, matematiksel ilişkilendirme ile matematiksel özyeterlik düzeylerine etkisini incelemektir. Araştırmada deneysel araştırma yöntemlerinden öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmaya Bolu ili Gerede ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 30 sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Araştırmanın verileri Matematik Problemi Çözmeye Yönelik Tutum Ölçeği, Problem Çözme Beceri ve Stratejileri Ölçeği, Matematiksel Özyeterlik Ölçeği ve Matematiksel İlişkilendirme Özyeterlik Ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Veriler Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, İlişkili Örneklemler t testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar testi, İlişkisiz Örneklemler t testi ve Mann Whitney U testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, çocuk edebiyatı ile bütünleştirilmiş matematik dersleri sonrası deney ve kontrol gruplarında bulunan 8. sınıf öğrencilerinin matematik problemi çözmeye yönelik tutum, matematiksel ilişkilendirme ve matematiksel özyeterlik düzeylerine ilişkin öntest ve sontest puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ancak deney grubu öğrencilerinin puanlarında problem çözme beceri ve stratejileri ölçeğinin“Problemin Çözümünü Değerlendirme”alt boyutunda olumlu yönde bir değişimin olduğu gözlemlenmiştir. Araştırmanın bu bulgusunun çocuk edebiyatı ve matematik öğretimi bütünleştirmesinin problem çözme aşamalarında önemli bir yeri olan problemin çözümünü değerlendirme aşamasına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study investigates the effects of mathematics lessons integrated with children's literature on 8th-grade students' attitudes towards problem-solving, problem-solving skills and strategies, and mathematical connection self-efficacy. A quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, which is one of the experimental research methods, was conducted in the study. The study participants were 30 eighth-grade students studying at a public secondary school in the Gerede district of Bolu province. The study data were obtained by using the Attitude Scale towards Mathematical Problem Solving, the Problem-Solving Skills and Strategies Scale, the Mathematical Self-Efficacy Scale, and the Mathematical Connection Self-Efficacy Scale. Data were analyzed using Kolmogorov Smirnov, Shapiro Wilk, Related Samples t-test, Wilcoxon Signed Ranks test, Unrelated Samples t-test, and Mann Whitney U tests. According to the findings, no statistically significant difference was found between the attitudes towards mathematical problem solving, mathematical connection self-efficacy, and mathematical self-efficacy pretest and posttest scores of the 8th-grade students in the experimental and control groups after the mathematics lessons integrated with children's literature. However, it was observed that there was a positive change in the scores of the experimental group students in the sub-dimension of“Evaluation of Problem Solution”of the Problem-Solving Skills and Strategies Scale. It is thought that this finding of the research will contribute to the evaluation of the solution of the problem, which has an important place in the problem-solving stages of the integration of children's literature and mathematics teaching.