İşletmelerin finansal gelişim süreçlerinde KOSGEB desteklerinin incelenmesi
Investigation of KOSGEB supports in the financial development processes of businesses
  1. Tez No: 722845
  2. Yazar: MUSTAFA YÜCEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKER İNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
“KOSGEB'den Destek Alan Girişimcilerin İşletmelerine Gelişimine Olan Etkileri”olan bu çalışmada girişimcilik tanımları, nedenleri, girişimcilik destekleri hakkında araştırma yapmak, girişimciliğe destek veren kurumlardan bilgi almak, KOSGEB desteklerinin neleri kapsadığı, alma şartları, girişimcilerin destek almalarındaki kriterler, girişimcilerin destek farklılıklarını belirterek, KOBİ tanımları, amaçları, avantajlarıyla dezavantajlarını belirterek, işletmelere yapılacak hibe ve kredi desteklerinin neleri kapsadığı ve işletmelerin gelişimine ve büyümesine etkilerinin neler olduğu ifade edilirken ülke ekonomisine ve istihdama katkısının neler olduğunu analiz edilmiştir. Analizde destek alan girişimcilerin aldıkları destek oranlarının farklılığı belirlenmiştir. Sonuç olarak da girişimcilerin işletme büyüklükleri, konumları, tecrübeleri, belirli bir sermayelerinin bulunması gibi faktörlerde girişimcilerin gelişim durumları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is“The Effects of KOSGEB Supported Entrepreneurs on the Development of their Businesses”, research on the definitions of entrepreneurship, its reasons, entrepreneurship supports, getting information from institutions that support entrepreneurship, what KOSGEB supports cover, the conditions of receiving, the criteria for entrepreneurs to receive support, entrepreneurs' support. By specifying the differences, the definitions of SMEs, their aims, advantages and disadvantages, what the grant and loan supports to the enterprises cover and what their effects are on the development and growth of the enterprises, what their contribution to the country's economy and employment is analyzed. In the analysis, the difference in the rates of support received by the entrepreneurs who received support was determined. As a result, the development status of entrepreneurs in factors such as business size, location, experience, and availability of a certain capital were evaluated.