Türkiye'de milli park uygulamasının çevre korumada yeri
The Importance of application of national park in environmental protection in Turkey
- Tez No: 72288
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Public Administration, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZET Bu çalışma, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Bilimler Çevre Anabilim Dalında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır. Bu araştırmada, Türkiye' de milli park uygulamasının, dünyadaki uygulamalara paralel olarak tarihsel gelişimi, örgütlenmesi ele alınmış, milli park uygulamasının çevre korumadaki yeri ve önemine değinilmiştir. Bu uygulamada ortaya çıkan sorunlar saptanmış, bu sorunlara ilişkin önlem ve önerilerde bulunulmuştur. SUMMARY This M. A thesis is submitted to Ankara University Institute of Social Sciens, Department of Environmental Studies. In this research, the historical development and structralization of National Parks in Türkiye have been dealt with by forming paralels with those in countries other than Türkiye end the role and impotance of enforcement of national parks in preserving the environment have been focused on. Problems in enforcing national parks have been located and precautions and suggestins liable to being applied have been proposed
Özet (Çeviri)