Okul yöneticilerinin helal sertifikasyon ve sağlıklı beslenmeye ilişkin algılarının çeşitli değişkenlere göre incelenmesi
Examination of school managers' perceptions regarding halal certification and healthy nutrition according to various variables
- Tez No: 722886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma, Şanlıurfa merkez ve ilçelerini kapsayan ve kamuya bağlı ilkokul, ortaokul ve lise kurumlarında görev yapan okul yöneticilerinin helal sertifikasyon ve sağlıklı beslenmeye ilişkin algılarını çeşitli değişkenlere göre analiz etmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, tarama modelinde desenlemiştir. Araştırmanın verileri, 2020- 2021 eğitim-öğretim yılında Şanlıurfa ilinde bulunan ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan 301 okul yöneticisinden elde edilmiştir. Araştırma verileri, helal sertifikasyon ve sağlık beslenme algı anketi ile toplanmıştır. Verilerin analizinde yüzde, frekans ve ki-kare testi kullanmıştır. Araştırmada katılımcı okul yöneticilerinin, helal sertifikasyon ve sağlıklı beslenmeye yönelik algıları konusunda, okul kantinlerinde helal sertifikalı ürünlerin olmasını önemli bulmalarının yanında helal sertifikalı ürünleri sağlıklı, kaliteli ve hijyenik olarak algıladıkları belirlenmiştir. Ayrıca okul yöneticileri, okul kantinlerinde satılan bazı gıdaların sağlıksız olduğu ve ileriki zamanlarda nesillerde farklı hastalıklara sebep olacağı görüşündedirler. Katılımcılar kantin ürünlerin seçiminde helal sertifikasının sağlık, hijyen ve kalitenin işareti olduğunu ve ekstra bir güven sağladığını belirtmişlerdir. Katılımcılar okul kantinlerinde helal sertifikalı ürünlerin öncelikli olarak satışının yapılmasının öğrencilerin hem sağlık hem de ruhsal gelişimi açısından yararlı olacağı görüşündedirler. Okul yöneticileri, okul kantinlerinde satılan yiyecek ve içeceklerin içeriği noktasında yeteri kadar denetlenmediği ve kantini işleten kişilerin helal ve sağlıklı beslenme noktasında yeterli bilgiye sahip olmadığı değerlendirmesinde bulunmuşlardır. Okul yöneticileri, helal sertifikalı gıdaları marka değeri olan gıdalar olarak görmekte ve bu sertifikayı alan firmaların bir nevi marka tescili yapılmış görüşündedirler. Katılımcılar helal sertifikası almış gıda markalarının önemli bir öğe olarak öne çıktığını ve işletmeye değer kattığını belirtmişlerdir. Ayrıca okul yöneticileri helal sertifikalı gıdaları tüketmenin kendilerini daha çok memnun edeceğini ve okul kantinlerinde bunun pazarlanmasının daha kolay olacağı yönünde görüş bildirmişlerdir. Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığının okul kantinlerinde helal sertifikasyon ve sağlıklı beslenme uygulamasını birlikte yürürlüğe sokması halinde okul yöneticilerinin bu uygulamayı destekleyerek bu uygulamaya olumlu bakacakları değerlendirilmiştir. Avrupa'da birçok ülkede okul kantinlerinde öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesine yardımcı olacak gıda tercihi yapması için farklı teşvikler uygulanmaktadır. Türkiye'de benzer şekilde helal sertifikasyon ve sağlıklı beslenmeye yönelik okul kantinlerinde farklı teşviklerin uygulanması, ileriki nesillerin daha sağlıklı bir hayat sürmeleri açısından önemli olduğu değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to analyze the perceptions of school administrators working in public primary, secondary and high school institutions in Şanlıurfa center and its districts regarding halal certification and healthy nutrition according to various variables. The research was designed in the survey model. The data of the research were obtained from 301 school administrators working in primary, secondary and high schools in Şanlıurfa in the 2020-2021 academic year. Research data were collected through halal certification and health nutrition perception questionnaire. Percentage, frequency and chi-square tests were used in the analysis of the data. In the research, it has been determined that the participant school administrators not only perceive halal certified products as healthy, high quality and hygienic, but also they find it very important to have halal certified products in school canteens regarding their perceptions of halal certification and healthy nutrition. In addition, school administrators are of the opinion that the food sold in school canteens is unhealthy and not halal and will cause different diseases for future generations. They stated that the halal certificate is a sign of health, hygiene and quality and provides an extra confidence. They are of the opinion that selling halal certified products in school canteens will be beneficial in terms of both health and spiritual development of students. School administrators have evaluated that the food and beverages sold in school canteens are not adequately inspected and the people who run the canteen do not have enough information about halal and healthy nutrition.School administrators see halal certified foods as foods with brand value and they are of the opinion that companies that have received this certificate have trademark registered. They stated that halal certified food brands stand out as an important element and add value to the business, and they can pay more to buy halal certified products. In addition, school administrators stated that consuming halal certified foods would make them more satisfied and it would be easier to market them in school canteens. The school administrators who participated in the research stated that they would support these activities if the teachers, students and themselves in the schools made awareness seminars on halal certification and healthy nutrition. It has been evaluated that if the Ministry of National Education in Turkey puts halal certification and healthy eating practices into effect in school canteens, school administrators will support this practice and view this practice positively. In many countries in Europe, different incentives are applied in school canteens for students to choose food that will help them to have a healthy and balanced diet. Similarly, it has been evaluated that the implementation of different incentives in school canteens for halal certification and healthy nutrition in Turkey is important for future generations to lead a healthier life.