Tartışmaya dayalı yazmanın ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yazar kimlikleri üzerindeki yansımalarının incelenmesi
The investigation of argumentative writing's reflection on the 3rd grade primary school students writership identities
- Tez No: 722899
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER FARUK TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İlköğretim Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı tartışmaya dayalı yazmanın ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin yazar kimlikleri üzerine yansımalarını incelemektir. Araştırmada elde edilen verilerin toplanması, analiz edilmesi ve yorumlanması aşamalarında nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İstanbul ili Bahçelievler ilçesinde özel bir ilkokula devam eden 24 ilkokul üçüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Çalışma 15 hafta boyunca devam etmiştir. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerle Türkçe dersi öğretim programına bağlı kalınmıştır. Süreç temelli yazma yaklaşımı basamakları dikkate alınarak dört adet tartışmacı metin yazma çalışması yapılmıştır. Araştırmanın öncesinde ve sonrasında öğrencilere yarı yapılandırılmış yazar kimliği soruları yöneltilmiştir. Nitel verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen veriler tema ve alt temalara ayrılarak kodlama çalışmaları tamamlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre tartışmaya dayalı yazmanın öğrencilerin yazar kimliklerinde ciddi bir yansımaya neden olmadığı gözlemlenmiştir. Ancak başarılı öğrencilerin yazmaya yönelik olumlu tutumlarının daha da arttığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca yazmada metin tercihi teması kapsamında öğrencilerin görüşlerinde farklılıklar olduğu tespit edilmiştir. Öğrenciler araştırma öncesinde hikâye, masal ve şiir türlerinde yazmaktan hoşlanırken araştırma sonrasındaki söylemlerden elde edilen verilere göre tartışmaya dayalı metin yazmaya yönelik tercihleri önemli derecede artmıştır. Bu çalışmada yer alan tartışmaya dayalı etkinliklerle, öğrencilerin söylemlerinden hareketle bilişsel ve duyuşsal becerilerine katkı sağlandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the reflections of argumentative writing on the writership identities of primary school 3rd grade students. The case study pattern, one of the qualitative research methods, was used in the stages of collecting, analyzing and interpreting the data obtained in the research. The study group of the research consists of 24 third grade students attending a private primary school in Bahçelievler, Istanbul. The study continued for 15 weeks. The Turkish lesson curriculum was adhered with students in the study group. Considering the steps of the process-based writing approach, four argumentative text writing exercises were conducted. Before and after the research, semi-structured author identity questions were asked to the students. Content analysis method was used in the analysis of qualitative data. Coding studies were completed with dividing the data obtained into themes and sub-themes. According to the results of the research, it was observed that the argumentative writing did not have a significant effect on the writer identities of the students. However, it was concluded that successful students' positive attitudes towards writing increased. There is a significant difference in the theme shown against the text preference in writing. Before the research students liked to write stories, fairy tales and poems, but after the research their preferences for writing texts based on discussion increased significantly according to the data obtained from the discourses. It is thought that the discussion-based activities in this study contributed to the cognitive and affective skills of the students.