Evli bireylerde cinsel doyum ve evlilik uyumunun benlik saygısı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship of sexual satisfaction and marital adjustment with self-esteem in married individuals
  1. Tez No: 722904
  2. Yazar: LEYLA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, evli bireylerde cinsel doyum ve evlilik uyumunun benlik saygısı ile ilişkisine bakılmış, aynı zamanda 18-45 yaş aralığında olan, ikame ettiği şehir fark etmeksizin kadın ve erkek olmak üzere 350 evli birey ile anket çalışması yapılmıştır. Bireylere araştırmanın değişkenlerini ölçmek üzere Golombok- Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Çift Uyumu Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği online olacak şekilde uygulanmıştır. Araştırmada benlik saygısı değişkeninin evlilik uyumu ve cinsel doyum arasındaki ilişkiye ne derece etki ettiğini ve değişkenler arası ilişkiselliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Literatürde bulunan daha önce yapılmış çalışmalar nispeten düşük örneklem sayısı ile sınırlı tutulmuş olduğundan mevcut araştırma, örneklem sayısını arttırarak birçok coğrafi bölgeden bireye ulaşmış olup söz konusu değişkenler arasında anlamlı ilişkiler ortaya koymuştur. Araştırma bulguları doğrultusunda, erişkin bireylerde evlilik uyumu ile benlik saygısı arasında anlamlı ilişkiler saptanmış, kadın ve erkek cinsel doyum düzeyleriyle evlilik uyumunun düşük düzeyde bağlantılı olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu sayede evli bireylerin evlilik uyumunda ve cinsel yaşamlarında benlik saygısı ile birlikte sosyodemografik değişkenlerin rolüne dikkat çekilerek elde edilen bulguların tasarlanan hipotezler bağlamında tartışılmasının bilime fayda sağlayacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this research, a survey was conducted with 350 married individuals, both men and women, aged between 18-45 years, regardless of the city they reside, to examine the relationship between sexual satisfaction and marital adjustment with self-esteem in married individuals. In order to measure the variables of the research, the Golombok-Rust Sexual Satisfaction Scale, the Couple Adjustment Scale and the Rosenberg Self-Esteem Scale were applied online to the individuals. In the study, it was aimed to reveal to what extent the self-esteem variable affects the relationship between marital adjustment and sexual satisfaction and to reveal the correlation between the variables. Since the previous studies in the literature were limited with a relatively low sample size, the current study increased the sample size and reached individuals from many geographical regions and revealed significant relationships between these variables. In line with the research findings, significant relationships were found between marital adjustment and self-esteem in adult individuals, and it was concluded that sexual satisfaction levels of men and women were associated with a low level of marital adjustment. In this way, it was thought that it would be beneficial for science to discuss the findings obtained by drawing attention to the role of sociodemographic variables together with self-esteem in marital adjustment and sexual life of married individuals in the context of designed hypotheses.