Pandemi sürecinde sigara bağımlılığı ve yeme bozukluğu ilişkisi
Relationships between smoking addiction and eating disorders in the pandemic process
- Tez No: 722905
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırma pandemi sürecinde çalışanların sigara bağımlılığı ile yeme bozukluğu arasındaki ilişkilerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ayrıca katılımcıların tanımlayıcı özelliklerine (yaş, cinsiyet, vb.) göre pandemi sürecinde; sigara kullanım ve yeme bozukluk düzeylerinde farklılık olup olmadığı da incelenmiştir. Amaç doğrultusunda kişisel bilgi formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi ve Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeğinden oluşan veri toplama aracı; 2021 yılında İstanbul'da çalışan ve araştırmaya katılmayı gönüllü kabul eden 444 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığı ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda sigara bağımlılığı ile yeme bozukluğunun tüm boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler saptanırken, sigara bağımlılığının yeme bozukluğunu artırdığı saptanmıştır. Araştırmada ayrıca katılımcıların; algılanan aylık gelir düzeyine, pandemi döneminde sigara kullanım değişimine, sigaraya başlama yaşına, cinsiyetlerine, medeni duruma, sigarayı bırakmayı deneme ve alkol kullanımına göre sigara bağımlılık düzeyleri farklılık göstermezken, aylık gelir durumuna, günlük tüketilen sigara miktarına, sigara kullanma süresine, yaşlarına ve öğrenim durumlarına ve aynı evde yaşayan çocuk varlığına, evde başka sigara içen kişi olma durumuna göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir Yeme bozukluk düzeylerinin ise; algılanan gelir düzeyi, günlük tüketilen sigara miktarına, pandemi sürecindeki sigara kullanım düzeyine, sigara kullanım süresine, sigaraya başlama yaşına, yaşlarına, öğrenim düzeylerine, alkol kullanımlarına, evde yaşayan çocuk varlığına, cinsiyetlerine, evde sigara içen başka birinin varlığına, sigarayı bırakmayı deneme durumu, sürekli ilaç kullanma durumuna göre farklılık gösterdiği, medeni duruma göre ise farklılık göstermediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to examine the relationships between smoking addiction and eating disorders in employees during the pandemic process. In the study, according to the descriptive characteristics of the participants (age, gender, etc.), during the pandemic process; It was also investigated whether there was a difference in the levels of smoking and eating disorders. In line with the purpose, data collection tool consisting of personal information form, Fagerström Nicotine Addiction Test and Eating Disorder Rating Scale; It was applied to 444 people working in Istanbul and volunteering to participate in the research in 2021. The obtained data were evaluated by means of SPSS 22.0 statistical program in computer environment. As a result of the research, while positive and significant relationships were found between smoking addiction and all dimensions of eating disorder, it was determined that smoking addiction increased the eating disorder. In addition, the participants in the study; While cigarette addiction levels do not differ according to perceived monthly income level, change in smoking during the pandemic, age of onset of smoking, gender, marital status, trying to quit smoking and alcohol use, monthly income status, amount of cigarettes consumed daily, smoking duration, age and educational status. It was determined that it differs according to the presence of children living in the same house and being another smoker at home. Eating disorder levels are; Perceived income level, the amount of cigarettes consumed daily, the level of smoking during the pandemic process, the duration of smoking, the age of starting smoking, their age, education level, alcohol use, presence of children living at home, gender, presence of someone else smoking at home, attempting to quit smoking, It was determined that it differed according to the status of continuous drug use, but did not differ according to the marital status.