Fonksiyonel para biriminin finansal tablolara etkisi
Effect of functional currency on financial statements
- Tez No: 722922
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA ÜÇOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye Muhasebe Standardı 21 Kur değişimi ve Etkileri uyarınca fonksiyonel para biriminin tercih aşamaları ile finansal tablolara etkilerini incelemektir. Bu standart; 31/12/2005 tarihinden sonra gelecek hesap dönemlerinde uygulanmak üzere 26040 sayılı resmî gazetede yayımlanarak 2007 ve onu takip eden 2012 yıllarına değin günümüz şartlarına entegre olacak şekilde güncellenerek gelmiştir. Tezin ilk kısmında döviz kavramı ve faydalı finansal bilginin niteliksel özellikleri üzerinde durulmuştur. Döviz kuru riski, finansal tabloların sunumunda faydalı finansal bilginin niteliksel özelliklerinin önemine ise finansal raporlamanın amaçları doğrultusunda bahsedilmiştir. Kur değişiminin etkileri standardının küresel boyuttan ülkemize entegrasyonundaki gelişim aşamalarına yer verilmiştir. İçerik analizi düzeyinde KAP' tan alınan bilgiler ışığında İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.'nin 2012- 2013 yılları arasında fonksiyonel para biriminde değişiklik yapma kararının nasıl değerlendirmeye alındığı incelenerek ABD dolarına geçişin karar süreci incelenmiştir. 2021 yılı güncel verileri kapsamında Borsa İstanbul 100 endeksindeki şirketlerin fonksiyonel para birimi tercihleri ile fonksiyonel para birimi TRY' den farklı para birimi olan işletmeler ayrıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the all stages of the functional currency chosen and its effects on the financial statements in accordance to written Turkish Accounting Standards 21 Foreign Exchange Rate Effects. TMS 21 was published in the official journal at 2005 and it was ready to be applied in the next accounting periods after 31/12/2005. It was integrated with several updates for today's conditions between 2007 and 2012. In the first part of this study mentioned for foreign exchange rate dimensions and its qualitative characteristics for useful financial information to be explained. Foreign exchange rate risk and its importance due to qualitative characteristics of useful financial information while presenting the financial statements mentioned behind explained. Information that received from KAP, the determination process of the functional currency between USA dollar was examined by making decisions of İskenderun Demir Çelik A.Ş. evaluated between 2012 and 2013. Within the scope of the updated data for 2021, the functional currency preferences of the companies in the Borsa Istanbul 100 index and the companies with a currency different from the functional currency TRY were also examined.