Türkiye'de Covid-19 pandemisi döneminde yetişkinlerin sağlık kaygısı psikolojik dayanıklılıkları ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişki
The relationship between of adults' health anxiety, resilience and psychological symptoms during the Covid-19 pandemic process in Turkey
  1. Tez No: 722923
  2. Yazar: GÜLİSTAN TOPKAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAL ERZİNCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'de COVID-19 pandemisinin neden olacağı olumsuz sonuçlar çok büyük zarara uğratacak tehlikeler oluşturmaktadır. Konuyla ilgili yapılan çalışmalar çok sınırlı ve yetersizdir. Ülkemizde hızla yayılan COVID-19'un yayılımını engellemek için alınan katı önlemler bireylerde ekonomik, psikolojk sorunlara neden olmuştur. Tedavisi olmayan ve hakkında bilgilerin az olduğu bu hastalık bireylerin sağlıklarıyla ilgili endişelenmesine neden olmuştur. Bu araştırma Türkiye'deki 18 yaş üstü olan yetişkinlerin COVID-19 pandemisi döneminde yetişkinlerin sağlık kaygısı, psikolojik dayanıklılıkları ve psikoloji belirtileri arasındaki ilişki incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 1070 yetişkin bireyle yapılmıştır. Veriler pandemi sebebiyle Google Formlar aracılığıyla online toplanmıştır. Araştırma veri toplma araçları olarak bilgilendirilmiş onay, SCL-90-R testi, sosyodemografik bilgiler, sağlık kaygısı envanteri ve yetişkinler için psikolojik dayanıklılık envanterinden yararlanılmıştır. Kullanılan testlerin ilişki analizi için Pearson ilişki katsayısından, normal dağılımını ölçmek için Kolmogorov Smirnov sınamasından, güvenirliği için Cronbach alfa katsayısından, iki bağımsız değişkenin ortalamasını kıyaslanması için T testinden, ikiden daha çok kıyaslama için ANOVA testinden, varyans eşitliğini ölçmek için Levene testininden, eşitlik çıkmıyorsa Tamhane testinden, eşitlik çıkıyorsa Tukey HSD testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın bulguları SCL-90-R testi, sağlık kaygısı envanteri ve piskolojik dayanıklılık arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. SCL-90-R testi, sağlık kaygısı envanteri, psikolojik dayanıklılık ile cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, gelir düzeyine, yakın çevresinde COVID-19 tanısı durumu, COVID-19 geçirme durumu, COVID-19'u geçirme seviyesi durumu, pandemide ikametgah şekline, psikolojik/psikiyatrik tedavi öyküsü durumu, pandemide iş kaybı durumu, kişilerin çalıştıkları sektör, çalışma şekli, haftalık çalışma süresi ve COVID-19 aşı yaptırma durumu değişkenleri arasında anlamlı sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The negative consequences of the COVID-19 pandemic in Turkey pose a very significant risk. Research on this subject is very limited and inadequate. Strict measures taken to prevent the spread of COVID-19, which is spreading rapidly in our country, have caused economic and psychological problems for individuals. This disease, which is incurable and has little information known about it has caused concern for the health of individuals. In this study, it was aimed to examine the relationship between health anxiety, psychological resilience and psychological symptoms of adults over the age of 18 in Turkey during the COVID-19 pandemic. Relational research method was used during the process of study. The study was sampled with 1,070 adult individuals. The data was collected online through Google Forms due to the pandemic. Informational consent, SCL-90-R test, sociodemographic informations, health anxiety inventory and psychological resilience inventory for adults were used as research data collection tools. Pearson correlation coefficient in relationship analysis of scales, Cronbach's alpha coefficient in reliability analysis of scales, Kolmogorov-Smirnov test from normality distribution tests in analysis of data, independent sample T test in comparison of averages of 2 independent groups, One-way ANOVA test in comparison of more than 2 independent groups, Levene test for variance homogeneity and Tukey HSD if variance homogeneity is provided for group differences Tamhane multiple comparison test was used. The findings of the study found a significant relation between SCL-90-R testing, health anxiety inventory and psychological resilience. SCL-90-R test, with the inventory of health anxiety, psychological resilience and gender, age, marital status, educational status, income level, COVID-19 diagnosis status in the immediate vicinity, COVID-19 transmission status, COVID-19 level of residence in the pandemic, psychological/psychiatric treatment history status, job loss status in the pandemic, sector in which people work, working style, weekly working time and COVID-19 vaccination status variables have been achieved.