The impacts of project management and government support on project's economy: a comparative study of precast concrete factories in Iraq
Proje yönetimi ve devlet desteğinin proje ekonomisine etkileri: Irak'taki prefabrik beton fabrikalarının karşılaştırmalı bir çalışması
- Tez No: 722937
- Danışmanlar: PROF. DR. ANTON ABDULBASAH KAMIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
İnşaat projeleri her ülke için önemli projeler arasında yer almakta ve inşaat maliyetlerine, uygulama süresine ve kaliteye verilen önem verilmektedir. Projelerin PCF (prekast beton fabrikası) ile hayata geçirilmesi, geleneksel şekilde uygulanan projelerden farklılaştığı önemli projelerden biri olarak kabul edildi. Bu fabrikaların birçoğunun kapanması, inşaatta hız ve miktar açısından bir zafiyete yol açmasının yanı sıra, FKA'da çalışan işçilerin ve onların işlerinin sonlandırılmasının yanı sıra, bu tür inşaatların altını çizmek gerekir. Projeler. Bu nedenle bağımlı değişkeni (proje ekonomisi) etkileyen bazı bağımsız değişkenler (proje yönetimi ve devlet desteği) incelenmiştir. Araştırmanın hipotezi, birinci bağımsız değişkenin (proje yönetimi) bağımlı değişken (proje ekonomisi) üzerinde, ikinci bağımsız değişkenin (devlet desteği) bağımlı değişken (proje ekonomisi) üzerinde etkisinin olduğu şeklindedir. Çalışma ayrıca, bu araştırmaya dahil edilen üç proje arasında farklılıklar olduğunu da ortaya koydu. Proje yöneticileriyle yapılan görüşmeler yoluyla toplanan birincil veriler, bir anket aracılığıyla toplanan ana veriler (Bes seçenekli Likert ölçeği: kesinlikle katılıyorum, katılıyorum, nötr, katılmıyorum ve kesinlikle katılmıyorum). Bu anket üç bölümden oluşmaktadır, birinci bölüm bağımlı değişken (proje ekonomisi) ile ilgili sorularla, ikinci bölüm birinci bağımsız değişken (proje yönetimi) ile ilgili sorularla ve üçüncü bölüm ikinci ile ilgili sorularla ilgilidir. Bağımsız değişken (devlet desteği). Bu anket, üç PCF içeren çalışma örneğine dağıtılmıştır ve bu fabrikalarda yanıt verenlerin sayısı 75'tir. Anketten elde edilen veriler, cevaplayıcıların cevaplarını bulmak için analiz edildi. Ankete katılanların çoğu, birinci ve ikinci bağımsız değişkenlerin (proje yönetimi ve devlet desteği) bağımlı değişken (proje ekonomisi) üzerinde bir etkisi olduğuna kesinlikle katılıyor, buna ek olarak ekonomi üzerinde olumsuz bir etki olduğuna kesinlikle katılıyorlar. Onların PCF'si. Daha sonra bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki etkisinin derecesini görmek için sıralı verilerden aralıklı verilere aktarılan veriler, çoklu doğrusal regresyon analizi yaparak, birinci bağımsız değişken tarafından bir etki olduğu sonucuna varıldı ve orada ikinci bağımsız değişkenin etkisi yoktur. Üç proje arasında farklılıklar olduğu hipotezini test etmek için bağımsız örnekler t testi analizi kullanıldı. Sonuçlar, birinci proje ile ikinci proje arasında proje ekonomisini etkilemede farklılıklar olduğunu, birinci projenin ikinci projeden daha az etkilendiğini, ancak ikinci proje ile Üçüncü veya birinci proje ile üçüncü proje arasında hiçbir fark bulunmadığını buldu. Proje. Çalışma, proje yönetimi alanında hissedarlar veya yatırımcılar tarafından uzmanlık ve yetkinliğe sahip proje yöneticilerinin atanmasına ek olarak, bu çalışmaya eklenmeyen proje ekonomisini etkileyen bağımsız değişkenlerin araştırılmasını ve ayrıca hükümetin bu konuya olan ilgisini tavsiye etmiştir.
Özet (Çeviri)
Construction projects are among the important projects for each country, and consideration it given to construction costs, time used for implementation, and quality. Implementation of projects with PCF (precast concrete factory) it considered one of the important projects that it distinguished from projects implemented in the traditional way. This type of construction should highlighted in view of the closure of many of these factories, which in turn causes a weakness in the construction in terms of speed and quantity, in addition to the termination of the service of the employees who work in PCF and their projects. Therefore, some independent variables (project management and government support) that affect the dependent variable (project economy) as studied. The hypothesis of the study included that there is an effect by the first independent variable (project management) on the dependent variable (project economy), and the effect of the second independent variable (government support) on the dependent variable (project economy). The study also imposed that there are differences between the three projects included in this research. Primary data collected through interviews with project managers, the main data collected through a questionnaire (Likert scale with five options: strongly agree, agree, neutral, disagree, and strongly disagree). This questionnaire contained three sections, the first section is concerned with questions about the dependent variable (project economy), the second section is concerned with questions about the first independent variable (project management), and the third section is concerned with questions about the second independent variable (government support). This questionnaire distributed to the study sample, which included three PCF, and the number of respondents was 75 respondents in these factories. The data taken from the questionnaire was analysed to find out the responses of the respondents. Most of the respondents were strongly agree that there is an effect by the first and second independent variables (project management and government support) on the dependent variable (project economy), in addition to that they strongly agreed that there is negative impact on the economy of their PCF. Then the data transferred from the ordinal data to the interval data to see the extent of the influence of the independent variables on the dependent variable by doing a multiple linear regression analysis, the results came that there is an effect by the first independent variable and there is no effect by the second independent variable. Independent samples t-test analysis was used to test the hypothesis that there are differences between the three projects. The results came to find there are differences in influencing the project economy between the first project and the second project, where the first project was less affected by the second project, but there were no differences between the second project and Third or first project and third project. The study recommended studying the independent variables that affect the project economy that was not add it to this study, in addition to appointing project managers with expertise and competence in the field of project management by shareholders or investors, as well as the government's interest in this type of project.