Relationship between organizational trust and job sat-isfaction: A case study of Iraq (2003-2020
Örgütsel güven ve iş doyumu arasındaki ilişki: Irak örneği (2003-2020)
- Tez No: 722939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE TURHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütsel güven ve iş tatmini arasındaki ilişkinin incelenmesi, bir kuruluş veya şirketteki tüm departman sistemlerini oluşturan tüm ülkelerde önemli bir araştırmadır. Devlet, idari ve sosyal kuruluşlardaki yönetici ve görevlilerin mesleki yaşamlarında da iş tatmini, çalışanların ekip çalışmasında takdir görmesi ve aralarındaki güven, grup hazırlayıcı dav-ranış ve örgütsel güven ve iş tatmini açısından önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışma-da, işletme şefleri, direktörler ve CEO'lar bu araştırmaya dahil edilmiştir. Örgütsel güven ile iş tatmini arasındaki ilişki, başta geleneksel Irak kurumları olmak üzere tüm entel-ektüel ve pratik alanlarda ve disiplinlerde insan gücünün tahmin edilmesi gibi sosy-olojinin alt konularının çözülebilir paragraflarında incelenmektedir. Telekomünikasyon, devlet bakanlıkları, e-devlet ve özel şirketler de araştırmaya dahil edilmiştir. Anket 205 çalışana uygulanmıştır. Bu anketlerin herbiri geçerlidir. Öncelikle geçerlilik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Boyutlar ve alt boyutlar bazında analizler gerçekleştirilmiştir. Sonuç tatmin edici ve anlamlı olup, faktör iki bölüm için de analiz edilmiştir. Toplam varyans için 12 sorudan 2'sinin, 20 sorudan 4'ünün ve her iki bölüm için de iş tatmini ya da sözde özdeğerin çıkarıldığı örgütsel güven bölümü ile ilgili soru-lardan toplam varyansın açıklama gücünün kabul edilir olduğu saptanmıştır. İş tatminini ve örgütsel güven için veya aralarındaki genel güven ve benzerliği belirlemek için %40 ve üzeri değerler kabul edilmiştir. İki değişken arasındaki ilişkinin tespiti için korelasyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre iki değişken arasında anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Örgütsel güven ve iş tatmini günümüz toplumunda iki önemli faktördür. Bu nedenle, gerek devlet gerekse özel sektörde çok sayıda çalışanı olan şirketlerde izlenen araştırma-lara örneklemden yeni sonuçlar çıkarmak ve yeni örnekler eklemek için çalışma örneklemi üzerlerinde yürütülmüştür. En fazla toplam üretim sayısını geçmek ve aynı zamanda en fazla sayıda hatayı iyileştirmek ve başarılı olmak için şirkette istenen karı elde etmek için şirketi dürüstlük ve yüksek koordinasyonla esnek kararlar içinde yönetebilen gerçek işgörenlerden başarının geçtiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Study of the relation between of organizational confidence and also work satisfaction is an important research in all countries that make up all departmental systems in an organi-zation or company. Job satisfaction also has a massive effect on the professional life of managers and officials in government, administrative and social organizations in terms of employee appreciation in teamwork and trust among them, group preparatory behavior, and organizational trust. and job satisfaction. Prior to this position, business chiefs, direc-tors, and CEOs shorten this research and previous studies. Several studies have been undertaken on this topic and the connection between organizational confidence while also work satisfaction, in solvable paragraphs of sub-topics in sociology such as estimat-ing manpower in all intellectual and practical fields and disciplines, especially in tradi-tional Iraqi institutions. Including telecommunications, government ministries, e-government and private companies. A validated questionnaire was conducted on 205 responding employees. The analyzes were as follows of reliability and reliability, sub-dimensions and their branching ratio from each section, and the result was satisfactory and meaningful, and the factor was also analyzed for the two sections. He explained the total variance from the questions about the organizational confidence section, where 2 out of 12 questions were extracted for total variance, 4 out of 20 questions, and job satisfaction, or the so-called eigenvalue, for both sections were extracted. The round components matrix is also for each section and choose 40% and above to determine the questions sub-dimension of the round com-ponents, skewness and kurtosis for each of the factors, job satisfaction, or general confi-dence and similarity between them. And also correlation analysis was examined. The analysis showed that a positive correlation. The Organizational confidence and job satis-faction are two important factors in the present society. Therefore, the study sample was conducted on them to extract new numbers from the sample and add new samples to the research that is followed in companies that contain a large number of employees, wheth-er governmental or private, and the speed of new production on this research. Hand to pass the largest number of total production as well as improve the largest number of er-rors and reduce them to be successful at the hands of real men who can run the company with integrity and high coordination within flexible decisions to achieve the desired profits in the light.