Türkiye'de reality şovlar
Reality shows in Turkey
- Tez No: 72295
- Danışmanlar: PROF. DR. İ. EROL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Aksop, Gülseren; Türkiye'de Reality Show'lar; Yüksek Lisans Tezi; 129 sayfa Tez Danışmanı: Prof. Dr. Erol Mutlu ÖZET Bu çalışmada 1980'lerle birlikte bir televizyon türü olarak ortaya çıkan reality show'lar incelenmektedir. 1980'lerin ekonomik ve kültürel göstergeleri çerçevesinde ele alman reality show'lar, dönemi karakterize eden temel dinamiklerden biri olan teknolojik gelişmeler ve neoliberal politikaların üstbelirlediği televizyon endüstrisinin melez bir formatıdır. Dünyada yayıncılığın genel atmosferi, bu dönemde Türkiye'de de hissedilmeye başlanmış ve 1990'h yıllarda reality show'lar televizyon yayıncılığının temel formatlan arasına katılmıştır. Bu çalışmada, reality show'lann dünyadaki örneklerinin yanısıra Türkiye'deki örnekleri de bir örnekolayla incelenmektedir. Haber, belgesel, soap opera, polisiye drama gibi pek çok formatın bireşiminden oluşan reality show'lann anlatı yapısı; sansasyonelleştirme, duygusallaştırma, kişiselleştirme, gizemlileştirme, kurbanlaşttrma vb. gibi anlatısal öğelerle biçimlenmektedir. Canlandırma ve gizli kamera tekniğinin sıkça ı kullanıldığı reality show'lann en önemli türsel özelliklerinden birisi, bu programlarda gerçeğin dolayımsız biçimde yansıtıldığı iddiasıdır. Ancak gerçeklik ve dolayımsızlık iddialanna karşın reality show'lar, bütün televizyon türleri gibi belirli bir televizyon gerçekçiliğinin içerisinden inşa edilmektedir. Özellikle suç ve suçlu tanımlannın devletin hukuk aygıtının temsil edildiği 'yasa ve düzen' söylemine bağlı olarak yeniden üretildiği reality show'lar günümüzde eski popülaritesini yitirmekle birlikte, bu formatta kullanılan televizyon teknikleri ve anlatı biçimi diğer olgusal türlerde sürdürülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ıe aim of this study is to examine the reality show format which has emerged in 1980s as television genre. The reality show is considered as related with the economic and iltural conditions. The reality show is a hybrid genre which is configurated through the chnological developments and neo-liberal politics after 1980. In this study, the narrative ructure of this format was analyzed through the sample chosen from a private television ıannel in Turkey. Since the reality show is newly developed in Turkey, there is no tsearch that has been done on this area thus it becomes a necessity to conduct a study on üs subject. The reality show as a televisual narrative reproduce the repetitive codes sgarding sensationalism, victimization, sensitivization and mystification. The basic generic haracteristics of the reality show format rely upon the argument that the reality is eflected without mediation. The reality show format is formed as a combination of the brmulas of news, soap opera and crime show. Thus, the entertainment elements heavily »laced in this format. The basic formulas of this format are reenactment and candid «mera for creating the reality effect. Contrary to its claims of factuality, it is a fictional ext which the given discourses leak into. Through this format the discourse of law and jrder representing the law apparatus of the state is reproduced. IV