Intimacy in neoliberal Turkey: A discourse analysis
Neoliberal Türkiye'de mahremiyet: Bir söylem analizi
  1. Tez No: 547469
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLAY ULUSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Neoliberalizm, ilk bakışta ekonomik bir doktrin olarak anlaşılmasına rağmen, neoliberal söylemlerin özel alana sızması, gündelik hayatın şekilleniş biçiminde büyük değişikliklere yol açmıştır. Bu tez çalışmasında bir erkek yaşam tarzı dergisi olan Men's Health Türkiye‟nin ve bir izdivaç programı olan Esra Erol'da Evlen Benimle'nin neoliberal öznelliklerin benimsenmesine ve üretilmesine nasıl katkı sağladıkları ve bu vasıtayla bireylerin mahrem alanlarını nasıl etkiledikleri incelenmiştir. Dolayısıyla, günümüzde mahremiyet bireylerin cinsellik, gerçeklik şovları ve sosyal medya gibi alanlarda, sembolik sermaye, ekonomik sermaye vb. gibi başka kaynaklar elde etme rekabetinde kullandıkları bir kaynak haline gelmiştir. Bu çalışmanın yürütülmesi için iki vaka çalışması seçilmiştir; çünkü günümüz Türkiy'sinde neoliberalizm farklı sınıfların mahremiyetini etkilemektedir. Alt sınıfların sisteme dâhil edilmesi, bugünkü neoliberalizmin yönetme şeklinin bir parçasıdır. Men's Health Türkiye'den ve Esra Erol'da Evlen Benimle programından elde edilen alıntıların analizleri, çalışmanın önemli kısmını oluşturmaktadır. İlki, üst sınıf erkekleri hedef alan yeni cinsel söylemleri aydınlatırken ikincisi, daha düşük sınıf bireylerin mahremiyet performanslarını tartışmaktadır. Buna göre, üst sınıf erkekler, yaşam tarzı söylemleri ve statü iddialarıyla ilişkili olarak gösterişçi cinsellik tüketimini benimserler. Mahremiyet performansı ise Esra Erol'da Evlen Benimle'de, daha düşük sınıflar tarafından ve genellikle sınıf atlamak için kullanılan bir taktiktir. Cinsel fetihler, cinselliği kamusal alanın bir parçası haline getirerek, üst sınıf erkeklerin hayali bir kamuoyu nezdinde kendi kendini değerlendirmesinin temelini oluşturur. Esra Erol Show örneğinde ise, gönül işlerine dair mahrem konular, şöhret kazanma umuduyla kamusal alana yayılır. Elde edilen verileri analiz etmek için kullanılan yöntem Foucault'cu söylem analizi olmuştur. Alıntılar, analiz edilen malzemedeki genel eğilimleri semptomatik olarak yansıtma niteliklerine göre seçilmiştir. Tekrar eden veriler kenara ayrılmıştır. Çalışma, neoliberal öznelliğin bir parçası olarak mahrem olanın kamusal alanı ne derece işgal ettiğini, rekabet için nasıl bir malzeme haline geldiğini göstermektedir. Bunun sonuçları sadece kamusal alan için değil, aynı zamanda mahremiyetin önemli bir parçası olduğu özel alan için endişe vericidir.
Özet (Çeviri)
Though neoliberalism at face value may be understood as an economic doctrine, the infiltration of the neoliberal discourses into the private sphere have brought about drastic changes in the way quotidian life takes shape. In this thesis it has been analyzed how a men's lifestyle magazine, namely Men's Health Turkey, and a marriage show, Esra Erol'da Evlen Benimle (Esra Erol Show), contribute to the adoption and production of neoliberal subject positions to bear on the intimate lives of individuals. Accordingly, intimacy today has become a resource which individuals draw on in their competition in fields like sexuality, reality shows and social media for its conversion into other goods, such as symbolic capital and, economic capital. Two case studies are chosen for conducting the work, with the aim of showing how neoliberalism in today's Turkey affects the intimate life of different classes, as the inclusion of lower classes to the system is one of the ways neoliberalism governs today. The analyses of excerpts from Men's Health Turkey and from the Esra Erol Show form the bulk of the work, the former illuminating the new discourses on sexuality targeting upper class men, and the latter discussing how lower class individuals engage in the performance of their intimacy in reality shows. Accordingly, upper class men engage in conspicuous consumption of sex which is associated with lifestyle discourses and status claims; whereas performing intimacy is the tactic used by the lower strata in the Esra Erol Show mainly for social mobility. Sexual conquests form the basis of upper class men's self-evaluation against an imaginary public, making sexuality part of the public space. In the case of the Esra Erol Show, intimate matters such as affairs of the heart are spilled over into the public space, with the hope that they would confer fame. The method used to analyze the data obtained has been Foucauldian discourse analysis. The excerpts are chosen according to their quality of being symptomatic of the general trends in the material analyzed. Repetitive data have been set aside. The study shows how intimacy invaded the public sphere, to become fodder for competition, as part of neoliberal subjectivity. The consequences are dire not only for the public but also for the private sphere, of which intimacy forms an important part.