Sanatta malzemeyle ifadenin doku bağlamında incelenmesi
Examination of expression with material in art with respect to texture
- Tez No: 722969
- Danışmanlar: PROF. GÜLDANE ARAZ AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
20.yüzyılda sanatçıların farklı malzeme arayışlarına girdiği ve teknik olarak farklı yaklaşımlar sergilediği görülmektedir. Bu değişimler süreç içerisinde boyanın yüzeyde oluşturduğu görünümün değişmesinin ötesinde, doku kullanımı ve malzemenin ifade biçimine dönüşmesini sağlamıştır. Sanatçıların ifade biçimlerinin değişmesi ve bireyselleşmesi süreç içerisinde çağdaş sanattaki eserlerin ve sanatçıların da yaklaşımlarını etkilemiştir. Çağdaş sanatta sanatçıların eserlerinin ifade, anlam, malzeme ve biçim ögeleri bağlamında kendi dönem özelliklerinden ayrıldığı görülür. Sanatçılar geleneksel sanat tanımlamalarını zorlamakta, ifade ve biçim olarak farklı arayışlar gerçekleştirdikleri süreçlere girmektedirler. Bu bağlamda tez çalışmasında, 20. Yüzyılda sanatta yaşanan değişimler üzerinden, çağdaş sanatta sanatçıların ifade biçimleri, malzeme ve doku kullanımları incelenmiştir. Özellikle Anselm Kiefer, Damien Hirst ve Cai Guo-Qiang'ın eserleri 20. Yüzyılda sanatta meydana gelen değişimlerle benzerlikler taşımaları ve tuval resminden yerleştirme sanatına uzanan ifade biçimleri sergilemeleri açısından ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında, sanatta doku ve malzemenin değişmesiyle sanatçıların süreç içerisinde sergiledikleri ifade biçimleri ele alınmış, çağdaş sanatçı örnekleri üzerinden sanatın değişen görünümüne açılımlar getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the 20th century, it is seen that artists searched for different materials and displayed various technical approaches. These changes not only changed the appearance of the paint on the surface within the process but also enabled the use of texture and the transformation of the material into a form of expression. The change and individualization of the expression styles of the artist also affected the approaches of contemporary artworks and artists in the process. In contemporary art, it is seen that the works of artists differ from their period characteristics in terms of expression, meaning, material, and form elements. By forcing the traditional definitions of art, artists involve processes in which they search for different pursuits in terms of expression and form. In this thesis, the expression forms of the artists in contemporary art, the use of materials and textures were examined through the changes in art in the 20th century in this context. In particular, the works of Anselm Kiefer, Damien Hirst, and Cai Guo-Qiang are examined in terms of their similarities with the changes that took place in art in the 20th century and their expression forms from canvas painting to installation art. In this thesis, the forms of expression exhibited by the artists in the process with the change of texture and material in the art are discussed and clarified have been brought to the changing appearance of art through contemporary artist examples.