Determinants of cryptocurrency investment
Kriptopara yatırım kararlarının belirleyicileri
- Tez No: 722971
- Danışmanlar: PROF. DR. CENKTAN ÖZYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada davranışsal yanlılığın kripto para yatırım kararları üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini 2021 yılında İstanbul'da bulunan bankacılık sektörü çalışanları, örneklemini ise gönüllü katılım yöntemiyle 443 bankacılık sektörü çalışanı oluşturmaktadır. Kayacan (2019) tarafından geliştirilen Finansal Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Dijital okuryazarlık değerlendirmesi için Üstündağ ve diğerleri (2017) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kripto para yatırımcıları ile yatırımcı olmayanların demografik özellikleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar vardı (p0.05). Kripto para yatırımcıları ve yatırımcı olmayanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı dijital okuryazarlık puan farklılıkları vardı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to evaluate effects of behavioral bias on crypto currency investment decisions. The universe of the study includes banking sector workers in Istanbul in 2021, and sample of the study includes 443 banking sector workers with voluntary participation method. Financial Literacy Scale developed by Kayacan (2019) was used. For digital literacy evaluation, Digital Literacy Scale developed by Üstündağ et al (2017) was used. Accroding to results of the study, there were statistically significant differences between demographic properties of crypto-currency investors and non-investors (p0.05).