Animelerde distopyan dünyalar 'More Than Human' animasyon filmi uygulaması
Distopian worlds in animes: 'More Than Human' animation film application
- Tez No: 723000
- Danışmanlar: PROF. FETHİ KABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Animasyon Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1516 yılında Thomas More tarafından ortaya atılan distopya kavramı, zaman içerisinde değişerek hem insanlık tarihinde hem de kurgusal evrenlerde karşımıza çıkmaktadır. Geçmişte kendini mağaraya çizim yaparak ifade eden insanlık, günümüzde hayalgücünü animasyon sanatı ile gelecek nesillere aktarmaktadır. Bilim kurgunun her geçen gün, sinemada daha fazla işlenmesinden dolayı sinemacıların kurgusal dünyaları ve varlıkları beyazperdeye aktarımı zorlaşmıştır. Bu zorluk sinemada yeni tekniklerin ortaya çıkmasına aracı olmuştur. Teknolojinin gelişmesi sayesinde, canlandırma tekniklerinden ve bilgisayar ortamından yardım alan sinema ve bilimkurgu sektörü yerini animasyona bırakmıştır.Distopya kavramının kavramsal açıklaması ve sanat eserlerine yansıması incelendikten sonra animasyon ve özelde de Japon animelerinde ne şekilde ele alındığı içerik ve biçeme nasıl etki ettiği ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of dystopia, which was introduced by John Stuart Mill in 1868, has changed over time and appears in both human history and fictional universes. Humanity, which expressed itself by drawing in the cave in the past, transfers today its imagination to future generations with the art of animation. Due to the fact that science fiction is being processed more and more in cinema, it has become difficult to transfer the fictional worlds and assets of filmmakers to the cinema screen. This difficulty has been important in the emergence of new techniques in cinema. Thanks to the development of technology, cinema and science fiction sector, which received help from animation techniques and computer environment, left its place to animation.After examining the conceptual explanation of dystopia and its reflection on works of art, in animation and how it is handled in Japanese anime in particular, how it affects the content and style is examined in detail.